Bartın haberleri! TBB heyeti ve 13 ilin baro başkanı Amasra Adliyesi’ni musahabe etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) heyeti ve 13 ilin baro başkanı, Amasra Adliyesi’ne ziyarette bulundu.

TBB Başbuğ Yardımcısı Sibel Suiçmez’in başkanlığını yaptığı astronomi, Amasra Adliyesi’ne gelerek Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcısı Faruk Cins ile görüştü.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilişik maden ocağında meydana gelen patlamayla ait soruşturmaya ilişkin görüşlerini ileten Suiçmez, çıkışta gazetecilere, TBB ve 81 devlet barosu adına Amasra halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Patlamanın meydana geldiği andan itibaren Bartın Barosunun olay yerine anbean lüzumlu çalışmayı yaptığını aktaran Suiçmez, Amasra’daki maden ocağı patlamasının, Türkiye’birlikte türe tarihinin majör bire bir dönüm sürecini oluşturacağını söyledi.

Suiçmez, enerjik ayrımsız sormaca yürütülerek sonuçların yargıya iletilmesi görevinin yargının cemi sacayaklarına düştüğünü tabir etti.

Soruşturma aşamasından yargının farklı süreçlerine büyüklüğünde katkı sunacaklarını tamlayan Suiçmez, “Şunun bilinmesini istiyoruz kim Türkiye’bile daha çok hiçbir vatandaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliğinin ve 81 baromuzun bu konudaki görüşü budur. Bu söylemle bile görev başına geldik. Eminim burada yapılacak soruşturmada hepimiz konusunda düşeni yaptığımız noktada hak yerini bulacaktır. Bizler burada görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Açıklamada, Suiçmez’e, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak barolarının başkanları haremlik etti.

Heyet, elan sonraları beyaz zehir ocağındaki patlamada hayatını kaybeden madencilerin ailelerini ülfet etti.

Share: