Bartın’ı etkileyen selin üzerinden tıpkısı sene geçti

SELIM Parti Takım Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmayan Bronz, 11 Ağustos 2021’da Bartın’da yaşanan selin üzerinden 1 sene geçtiğini belirterek, hasarların hızlı hızlı giderildiğini bildirdi.

Tunç, yazılmış açıklamasında, güzeşte yıl 11 Ağustos’ta yaşanan selde aynı kişinin hayatını kaybettiğini, Kavim ilçesine kapalı Kumluca ve Abdipaşa beldesi ile köylerinde kısık hasar oluştuğunu hatırlattı.

Zararları istikbal etmek, vatandaşların mağduriyetini arz çabuk şekilde yolmak amacıyla kül kurumlarla seferber olduklarını ve hasar giderme çalışmalarını yakından izleme ettiklerini nâkil Tunç, şöyle bitmeme etti:

“Devletimizin bilcümle ait kurumları, bakanlarımız bayağı balaban bire bir özveriyle Bartın, Kastamonu ve Sinop’un yanlarında oldular. Derakap hasarlar giderilmeye çalışıldı. Hâkim afeti Bartın’da Kavim ilçemizin Abdipaşa, Kumluca beldelerimiz ve köylerimizde iri hasarlara sebep oldu. Bugüne büyüklüğünde 57 köyümüzde kere çalışmaları, karaca yolları güzergahındaki hasar izale çalışmaları yapıldı. 10 hususi idaresi, 6 kesim de kişmiri yoluna ilgili köprülerimiz selde yıkılmıştı, inşaatları çabuk aynı şekilde başlayarak tamamlandı. Ekincilik hasarlarımız giderildi. DSİ’nin üstelik yaptığı begayet himaye çalışmaları ile Bartın’a 200 milyonu aşan bire bir cevap aktarıldı.”

Yeğin afetinin peşi sıra yaraların sarılması üzere ilkin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan koyulmak üzere ilgili nazır ve hep kurumların şişman duyarlık gösterdiğine bel fail Tunç, şunları kaydetti:

“Selde arz haddinden fazla uymazlık gören Kumluca beldesi Galibiyet köyümüz baştan mensur edildi. Zafer köyümüzde hâkim afetinden sonradan hasar giderme çalışmaları kar şita demeden devam etti. Köprüler baştan inşa edildi. Bozulan enfrastrüktür ve su şebekesini baştan organizasyon ettik. Dere reform çalışmaları tamamlandı. Sel sonrası 5 bin 500 metrekare kilitlenmiş parke döşedik. Hasara uğrayan hareket yerlerimizin ve evlerimizin bap ve pencerelerini onardık. Bahçe temizliklerini gerçekleştirdik. Efsanevi ve araçları sere gidenlere bedellerini ödedik. Zirai hasar, kayıt hasarı bedellerini ödedik. 11 Ağustos yeğin afetinin hasarları lahzada giderildi.”

Bronz, Bartın’ın 24 Temmuz’da tekrar sele maruz kaldığın hatırlatarak, selin izlerini silmek için muttasıl demeden canla başla tekmil kurumlarla seferber olduklarını bildirdi.

Share: