Başkentte 5. Sivas Lansman Günleri başladı

Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) koordinasyonunda tevhit edilen “5. Sivas Lansman Günleri” başladı.

Etimesgut Türk Beyleri Site Meydanı’nda zaman başlayan tanıtım günleri kapsamında, Sivas’ın meşhur lezzetleri ve kente katışıksız değerlerin sergilendiği çeşitli stantlar açıldı.

Etkinlikte dünyaca ünlü Kangal köpekleri ile kamuoyunda “hekim balıklar” kendisine bildik ve cilt hastalıkları tedavisinde beğenilen balıklar tanıtıldı.

Sivas Valisi Yılmayan Şimşek, AA muhabirine, bu sene etkinliğin 5’incisinin düzenlendiğini hatırlatarak, aktiflik vesilesiyle hemşehrileriyle tıpkı araya geldiklerini söyledi.

Amaçlarının Sivaslılarla birlik ve beraberliği, kardeşliği elan de eklemek; Sivas’ın değerlerini, zenginliklerini, folklorünü, lezzetini ve kültürünü öncelemek olduğunu tamlayan Parıltı, hele kentin coğrafi meni alan Sivas köftesi ile sucuğunu ve pastırmasını tanıtmak istediklerini anlattı.

Parıltı, “Antrparantez turizm değerlerimiz var. Gürün Gökpınar Gölü, tıpkısı şekilde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Divriği Celil Cami, Asuman Fakülte, Şifaiye Medresesi, bunların kâffesi Sivas’ımızın tarihi, kültürel, tabii zenginlikleri. Bu vesileyle tekmil vatandaşları bu değerleri görmeye nida ediyorum. Antrparantez buraya gelip hemşehrilerimizle buluşmaya nida ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Köfte yeme yarışması

Etkinlik kapsamındaki köfte yeme yarışmasında ayrımsız dakikada 10 köfte yiyerek bir numara olan Mustafa Demir, “Sivas köftesi kendisini yediren bire bir köftedir. Yedikçe insanın yiyesi gelir. İnsan aynı variyet boyunca unutamaz. Daima bu köfteyi kemirmek lazım.” dedi.

Ankara Suşehri Toplum Örgütü Başkanı ve ASİDEF Umumi Sekreteri Kemal Çipo ise Sivas’ın hep özelliklerini takdim etmek için etkinliği düzenlediklerini rapor etti.

Başkent 5. Sivas Tanıtım Günleri 25 Eylül’e kadar sürecek.Share: