Batman gündem: Baraj suları altında kalacak ‘Gre Fılla’, Hasankeyf kadar taşınacak

DİYARBAKIR’ın Kocaköy ilçesi rustik Ambar Mahallesi’ndeki, kurtarma kazılarında milattan ilk 7 binli yıllara ilişik eserlerin ortaya çıkarıldığı, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe ile aynı döneme ilgilendiren izler haiz yaklaşık 11 bin yıllık Gre Fılla Höyüğü, Ambar Barajı’nın suları altında kalacak. Neolitik dönemin izlerini taşıyan Gre Fılla’nın korunması için Hasankeyf’te yapılan taşımaya benzer tıpkısı uygulama gerçekleştirilecek. Ekin ve Turizm İl Müdürü Cemil Alp, geçen hafta Gre Fılla’nın taşınması ile ilişkin bakanlıktan onayın geldiğini ve höyüğün taşınacağı meydan ile ilişkin arayış ortamında olduklarını söyledi.

Kocaköy ilçesi kırsal Ambar Mahallesi Ambar Çay’ı bitişiğinde mevcut 11 bin almanak Gre Fılla Höyüğü’nde 2018 yılında başlatılan kurtarma kazılarında binlerce nişane çağ yüzüne çıkarıldı. Milattan ilk 7 binli yıllara ait olduğu tespit edilen asar Diyarbakır Müze Müdürlüğü’ne tasdik edildi. Çanak Çömleksiz neolitik dönemin izlerini haiz kurgan, sabık yıl akarsu tutmaya başlayan Ambar Barajı altında kalacak.

Şanlıurfa’dahi kâin Göbeklitepe ile eş özellikleri mevcut ve tıpkı döneme ilgilendiren izleri haiz höyüğün korunması amacıyla Ekin ve Turizm Müdürlüğü’nce himmet başlatıldı. Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi yapıların Ilısu Barajı’nın altında kalmaması üzere yapılan ve özel platformlarla gerçekleştirilen taşımaya benzer planlama yapılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazı gönderildi. 1 hafta önce yazıya diploma gelince, höyüğün taşınacağı arazi ile ilgili kayran arayışına başlandı. ‘OLDUĞU GİBİ TAŞINACAK’Firez ve Turizm İl Müdürü Cemil Kahraman, yapılacak olan taşınmada höyüğün olduğu gibi korunacağını belirterek, “Taşınması üzere yaklaşık aynı kamer ilk abece yazdık. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hars Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü eliyle sabık hafta müsaade geldi. Taşınmasını yapacaklar. Toplumsal medyada ‘Neden taşınmıyor?’ kabilinden kavisli bilgiler dolaşıyor. Tığ Hazine’ye ait meydan arıyoruz. Yapılacak olan görüşmelerin peşi sıra kurgan olduğu kabil maharet tıpkı grup aracılığıyla taşınacak. Tıpkı orada gördüğümüz resmi, taşındığı yerde göreceğiz” diye niteleyerek konuştu.Mahallelilerden Şener Çiçek, höyüğün su altında kalacak olmasına üzüldüklerini tabir ederek, “Şu zaman icraat sürüyor. Eserler Diyarbakır Müzesi’ne götürülüyor, ona seviniyorum. Köyümüzün tanınması üzere dahi haddizatında seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Oruç ise, höyüğün akarsu altında kalmasını istemediklerini rapor ederek, “Bura turistik bire bir kayran. Keşfedilmemiş, turistik alanları var” dedi.

Share: