BATMAN’DA GÜNDE 5 BİN KİŞİNİN SESSİZCE FAYDALANDIĞI BİNA

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’nin genişlik büyük kütüphanesi olan martir hoca Şenay Aybüke Yalçın’ın adının verildiği 7 salonlu kütüphaneden günde yaklaşık 5 bin kişi faydalanıyor. 2 sene ilk bakım vermeye başlayan kütüphaneden 2021’dahi 483 bin 480 okuyucu faydalanırken, 2022’nin evvel 9 ayında bu rakamın 1 milyonu geçtiği belirtildi.

Batman’ın Kozluk ilçesinde 2017 yılında terör saldırısında martir olan öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adının verildiği, 2020 yılında hizmete açılan Güneydoğu Rum Bölgesi’nin bildirme büyük kütüphanesinden günde 5 bin gönül faydalanıyor. Kitap görünümlü mimari yapısı ile 1500 metrekare sınırlanmış alana eş kütüphanede çok gayeli mağaza, mütekellim kitaplık, devamlı yayınlar bölümü, galeri salonu, yavru, engelli ve balaban erat için ayrı ayrı oluşturulmuş okuma salonları, 50 yabanlık çökertme sineması, oyuncak kütüphanesi ve torunlar amacıyla çeşitli etkinliklerin düzenleneceği salonlar kayran alıyor. Saat 22.00’a büyüklüğünde sarih olan kütüphaneden 2021’birlikte 483 bin 480 kişi faydalandı. Sessizliği ve mektup çeşitliliğiyle yeğleme edilen kütüphaneden faydalananların sayısının bu yılın önce 9 ayında 1 milyonu geçtiği belirtildi.

‘KİTAPLARIYLA, SESSİZLİĞİYLE GÜZELCE BİR YER’

KPSS’ye hazırlanan Arzu Çıpa (25), ‘Kütüphanenin büyük oluşu bizim amacıyla kazanım. Herkesin kendine ilişkin masasının oluşu, kitapların çeşitliliği bizim için iri aynı kazanım. Ben KPSS öğrencisiyim. Maddesel imkanlarım olmadığı amacıyla dershaneye gidemiyorum. Bura bana katkı sağlıyor. Kitaplarıyla, sessizliğiyle pir ayrımsız saha. Ben haddinden fazla memnunum dedi.

Kardeşi Burcu Demir üstelik (24), KPSS’ye hazırlandığını ve katalog ortamını çok beğendiğini rapor ederek, ‘Kütüphanede haddinden fazla çok avantaj var. Sessizliği olsun, kitapları olsun, kendimi burada henüz bereketli arama edebiliyorum. O yüzden kütüphaneyi seçtim. Kurs ve aynı bir nice faaliyetleri birlikte var. Bu şekilde kendimizi geliştirebilme imkanı üstelik var. Burada çalışmayı seviyorum. Herkesin kendine bakarak aynı masası var. Bütün kişi adına gidip sessizce ders çalışabiliyor diye niteleyerek konuştu.Share: