Bayburt’un akıbet tandır ustası yaptığı tandırları yurdun bir nice iline gönderiyor

– Bayburt’un serencam tandır ustası yaptığı tandırları yurdun birçok iline gönderiyor

BAYBURT – Bayburt’un sonuç tandır ustası olan Recai Purutoğlu’nun elinde şekillenen tandırlar, ayrımlı illere yetmek üzere hazır ayla getiriliyor. Bayburt’tan yola çıkarılan tandırlar, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Van, Trabzon, Erzincan, Erzurum ilkin olmak üzere Türkiye’nin birçok iline okul çocuğu bakarak hazırlanarak ulaştırılıyor.

Yaklaşık 900 almanak atölyede tandırlarını işleyen ve buradan da tandırların sevkiyatını gerçekleştiren Purutoğlu, Bayburt tandırlarını, Bayburt kültürünü ayrımlı illere ulaştırabilmenin gururu içerisinde olduğunu söyledi.

Çamura elleriyle model veren ve meslekte 44 yılı geride bırakan yırtıkça Purutoğlu, atölyesinin önünden tandırları aracına yükleyip, düşmemesi için tıpkı ip yardımıyla varyemez kısmık bağladıktan sonra tandırların konusunda alıcının adını, soyadını, telefon numarasını yazıp Bayburt Otobüs Terminaline götürüyor. Bayburt’a ilgili bulaşan otobüslerinin portbagaj bölümüne tandırlarını yükleyen Purutoğlu, farklı illere tandırların gönderimini bu şekilde yapıyor.

Bugün Ankara’ya 1 skor, erte ise İstanbul’a 2 pare tandır göndereceğini belirten Purutoğlu, “Bayburt’tan Ankara’ya tandırımızı gönderiyoruz, yarın da inşallah İstanbul’a tandırlarımızı göndereceğiz. Sevkiyatı bile hakeza yapıyoruz, kargolara veremiyoruz. Iyi olsunlar Bayburt’taki otobüs firmaları bize ellerinden geldiği büyüklüğünde havari oluyorlar, bize sınırsız bakım sunuyorlar. Bayburt’taki otobüs firmalarına tarihe, sanata, bu tarihi dokunun değişik yerlere ulaşmasına göstermiş oldukları ilgiden ve hassasiyetten dolayı üstelik teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu. Tandır sevkiyatını gerçekleştiren otobüs şoförü ise “Teyit aldığımız tandırı sürücü arkadaşımla alay malay sağ salim kırmadan Ankara’ya ulaştıracağız. Bayburt’un tandırını eksantrik illere ulaştırmaktan kurum duyuyoruz, bizim üzere çekicilik donör tıpkısı iş” ifadelerini kullandı.

Bayburt’ta 44 yıldır tandır ustalığı yapan Recai Purutoğlu, 2020 yılında Türkiye’de “yılın ahisi” seçilmişti.

Share: