Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gelgel, enerjik yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çalım, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan kestirmece 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Vekil Hava, TV100’bile katıldığı naklen yayın programında gündeme ilgili soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki geçmiş temellerin, 25 Ekim’de nerede atılacağına ilgili soru konusunda Çalım, “Projenin önceki temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Çalım, bütün valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilgili vukuf istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde ülke ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri zahir ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Kurum, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu cesim benzeri miktar.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Hava, projede alternatifler olduğuna işaret ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz karı alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 lira taksit taksit 10 sene faizsiz arsa taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 yıl bir taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, öz gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artış üstelik yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin görevli maaşı artışına göre düzenlenecek olmasının kâh endişelere hastalık olduğunun belirtilmesi üstüne Kurum, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda esasta. Sabık sene memur maaşına yaklaşık yüzdelik 80 artma geldi. Biz TOKİ’den eş almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Tığ kirada benzeri düzenleme yaptık, icar artışı yüzde 25’i geçemez. Nedeniyle basamak kira artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki çoğalma dahi yüzdelik 25’i geçmemelidir ve tıpkısı sene içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzdelik 25 çoğalma yaptık.”

Hava, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Vekil Gelgel, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki göz fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Bilakis umum tersi tıpkısı ebat olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz üstelik bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ait şikayetlerin hatırlatılması konusunda Çalım, şunları söyledi:

“Bu kâm birlikte haddinden fazla geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya ara getirmiş olalım. Biz şehit ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kestirmece 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz amacıyla çarpık durumda. Gelen istek üzerine Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede güzelce üstelik tıpkısı çalışma yaptık. Evi sıfır Kore ve Kıbrıs gazilerimiz birlikte bu projeye başvurabilecekler. Zaten gayrı martir ve gazi ailelerimiz üstünde evi varsa üstelik başvurabiliyor.”

Vekil Hava, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bilcümle sektörlerde istihdamı artıracağını, yıpranmamış istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde toplam 200 bin bakir istihdam alanının oluşacağını dile getiren Misyon Alım, “Gençlerimiz, bakir mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem birlikte merbut olduğumuz kuruluşlarımıza bakir mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Ilımlı gelir grubuna ilişkin toplumsal ev projesi

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Çekicilik, Türkiye’da almanak yaklaşık 600 bin yıpranmamış hane yapıldığını belirterek “Sunma arzu dengesiyle alakadar. Ben burada kâm karşısında arzı artırıyorum. Demin ölçülü gelire da yapacağız. Mutedil gelire da takiben proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde da orta gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu üstelik Hazne ve Maliye Bakanlığımız ve Yurt Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve ev fiyatları düştü, düşmeye bile bitmeme edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Share: