Benzeri gözü gökçe, tıpkısı gözü yeşil olan adamı gören şaşırıyor

Aynı gözü mavi, tıpkısı gözü yeşil olan adamı gören şaşırıyor

NİĞDE – Niğde’birlikte tüvana sema özürlü 26 yaşındaki Derviş Yıldırım; biri semavi başkası ise yeşil olan gözleriyle özen çekiyor.

Doğuştan benzeri gözü mavi benzeri gözü yeşil olan Mücahit Yıldırım, girdiği ortamlarda değişik göz renkleriyle bağ odağı oluyor. Temel ve babası ile kardeşlerinin gözlerinin normal olduğunu tamlayan Sebep; “Babamın gözleri mavi, annemin ise yeşil. Ben dahi anadan doğma iki farklı göz rengine sahibim” dedi. Çevirmen eşliğinde açıklamada bulunan Yıldırım; “Niğde’birlikte dünyaya geldim. Doğduğumda konuşuyordum. Daha sonrasında coşkun bir hastalığa yakalandım ve sağır oldum. Gözlerim çırılçıplak sağlıklı canip yeşil, sol canip ise mavi. Sol yan semavi cet tarafı, sıhhatli taraf asıl tarafı. İnsanlar gördükleri devir şaşırıyorlar. Gözlerin dosdoğru, aynı sıkıntım namevcut” ifadelerini kullandı.

Günlük hayatta işaret dili bilenlerle ahbapça ettiğini nâkil Sebep; “Belediyede çalışıyorum. İşaret dili bilenlerle sohbetlerimi yapıyorum. Konuşan insanlarla anlaşamıyoruz. Sağır insanlarla iletişim kuruyoruz. Mutlu oluyorum. Mütekellim insanlarla anlaşamadığımız için yazışıyoruz. Sağırları anlamaları üzere meni dili öğrenmeleri geçişsiz. Sağır insanlar Niğde’de çok çok. İşaret diliyle iletişim yapmak bayındır oluyor bizim için. İşaret dili öğrenmelerini isteriz. İletişim kuramadığımız ant zorlanıyoruz. İşaretle anlaşabilirsek bu bizim amacıyla rahat oluyor” dedi.

Share: