Beyaza bürünen Tunceli dağlarında şita tırmanışları başladı

Tunceli’de kar yağışıyla beyaza bürünen 3 bin rakımlı zirveler, belde illerden dağcıları ağırlamaya başladı.

Kentin Ovacık ilçesinde Munzur, Pertek’te Süpürgeç, Çemişgezek’te Kırklar, Nazımiye’da Bağırpaşa, Pülümür’üstelik ise Yer dağları yer alıyor.

Çok sayıda buzul göl, plato ve şelalenin bulunduğu Munzurlar, yılın makul dönemlerinde kamp, trekking ve tırmanış tutkunlarının uğrak yeri oluyor.

Kış aylarında beyaz örtüyle kaplanan dağların 3 bin rakımlı zirveleri, ülke merkezi özellikle atılmak üzere Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Bingöl kabilinden belde illerden dağcıların ilgisini çekiyor.

Günübirlik turlarla bölgeye mevrut dağcılar, akıbet olarak kentte hayatiyet tay tay arabası Şahika Alpinizm ve Doğa Sporları Kulübünce düzenlenen geziye katıldı.

Rehberler eşliğinde Ovacık’a revan 25 kişilik kadro, Munzur Dağları’nın 3100 rakımlı Fikirik Zirvesi’ne tırmanış gerçekleştirdi.

Kar kalınlığının 70 santimetreyi aştığı rotada ilerleyen dağcılar, kestirmece 8 saatlik takatli yürüyüşün böylecene zirveye ulaştı.

“Munzur Dağları kirletilmemesi gereken özel tıpkı düzlük”

Dağcılardan Gaye Bahçeci, AA muhabirine, Elazığ’dan arkadaşlarıyla Munzur Dağları’ndaki tura katıldıklarını söyledi.

Kestirmece 1600 metrelik yükselti kazanımı yaptıklarını dile getiren Bahçeci, kip bir parkur için sabahleyin erken saatlerde tırmanışa başladıklarını, leziz ve keyif verici aynı etkinlik olduğunu belirtti.

Ekipte ilk defa 3 bin metre üst efdal irtifa eden kişilerin bulunduğunu kaydeden Bahçeci, şöyle konuştu:

“Tunceli’deki arkadaşlarla sürekli eş işler düzenliyoruz ve dört sezon Munzur Dağları’ndayız. Türkiye’dahi gittiğimiz değişik yerlerde tanıştığımız kişileri de Munzurlara nida ediyoruz. Munzur Dağları korunması ve dizgeli rotaların çizilmesi anlamında insanların rahatlıkla ulaşabileceği ama kirletilmemesi gereken özel bire bir düz.”

Alpinist Cemalettin Aygüneş birlikte Munzur Dağları’nda 3 bin rakımın üstünde çokça sayıda zirvenin olduğunu anlattı.

Belirli aralıklarla İzmir’den Tunceli’ye gezmeye geldiğini anlatım fail Aygüneş, “Irmaklarıyla, ovalarıyla, gölleriyle, iklimiyle ve bitey ile faunasıyla amiyane Munzurlar sunturlu tıpkı meydan. Hem kültürel hem bile sosyolojik yapısıyla dahi benim zaten yeğleme ettiğim havza ve insanları bile güzel.” dedi.

“Bu sporda sahn ve mutluluk var”

Yurt içi ve ensiz dışında bulunan bir nice dağa tırmanış gerçekleştirdiğini kaydeden alpinist Kadri Sancar dahi Munzur Dağları’nın alelacayip benzeri vadi olduğunu aktardı.

Dağcıları, bölgenin güzelliklerini gelip görmeye çağırma eden Sancar, “Tığ kaymakamlık merkezinden yürüyüşe başlayarak 3100 rakımdaki Fikirik Zirvesi’ne tırmandık. Kestirmece 70 santimetre kar tabakasına rağmen dizge doruk yaptı. Bu sporda sahn ve bahtiyarlık var. Zirvenin böylece insanları sevindirecek güzellikler var.” diye konuştu.

Share: