Bilecik selin ardından yaralarını sarmaya başladı

Bilecik’te geçmiş gece ani bastıran, ağaçların devrilmesi, birçok işyeri ve lüp sular altında kalması ve yolların ikiye bölünmesine amil olan afet sonrası yaralar sarılmaya başlandı.

Afet ve Müstacel Buut Dümen Başkanlığından (AFAD) Bilecik’in de içinde bulunduğu 11 devlet üzere kuvvetli ve gök ses bora yağış uyarısı güzeşte yapmıştı. ‘Sarı Kod’ ile uyarılan Bilecik’te dün akşam saatlerinde başlayan kuvvetli yağış adeta hayatı felç etti. Başta Şeyh Edebali Ekin ve Kongre Merkezi Kavşağı’nda kâin Tarım Kredi Kooperatifi Marketi’nin su basarken, araçlar yollarda çevrili kaldı. Elektriğin da kesildiği site merkezi karanlığa bürünürken, sağlam rüzgar ağaçları devirdi. Çınarlar mevkiindeki dükkanları da su basarken, Yalancı Akasya mevkiinde bire bir çok açar baran sularının birikmesi zımnında çevrili kaldı. Yaşanan afette benzeri haddinden fazla ev, işyeri, dükkan hasar görürken, evine su basan ve günahsızlık esnasında ayağı kayan aynı şahsın yaralanmasından ayrıksı suratsız ayrımsız fenomen yaşanmadı.

Bilecik rast peşi sıra yaralarını sarmaya başladı

Sabahın geçmiş ışıklarında özellikle Bilecik Belediyesine bağlı kamu ekipler seferber oldu. Başta Şeyh Edebali Ekin ve Kurultay Merkezi Kavşağı’nda bulunan mazgallar temizlenirken, kenttin ayrımsız çokça noktasında dahi icraat bitmeme etti. İstiklal Mahallesi Santralci Çıkmaz üstünde kâin mazgal değme yağmurda tıkanırken, güzeşte akşamda bu mazgallar gine tıkandı. Mazgal etrafındaki dikici, karı çul ve kuyumcu kadar işyerleri sular altında kalırken, işyeri sahipleri sabaha büyüklüğünde dükkan temizlediler.

“Akşamki selde şipşak, alelacele 30 santim kadar akarsu girdi içerideki dükkanlara”

Burada iş yeri olan koşularına yardım eden Mustafa Filoğlu, “Akşamki selde çarçabuk birden 30 santim kadar akarsu girdi içerideki dükkanlara. Burada komşu kendisine havari olduk çerideki suyu tahsis etmek için. İçerideki zararı ziyanı ki ödeyecek. Bunun tıpkı açıklaması olması geçişsiz yetkililerden. Duygun olmaları lazım, buradaki halkın, esnafın boş ne olacak. Sadece tığ değil burada, kaç esnaf bakımsız. Akşam 8’den 1’e kadar akarsu temizledik” dedi. – BİLECİK



Share: