Bilecik’in coğrafi işaretli Çukurören biberinde 650 titrem rekolte bekleniyor

Bilecik’te 150 yılı aşkın süredir üretildiği bildik coğrafi meni tescilli Çukurören biberinde hasat başladı.

Türk Nişancı ve Bellik Kurumunca coğrafi meni belgesiyle tescillenen biberin hasadı üzere üreticiler sabah er saatlerden itibaren mücahede yapıyor.

Merkeze vabeste Çukurören köyünde halkın ağırlıklı anlaşma kaynağı olan kırmızı renkteki şiddetli biber, hasattan sonraları kurutularak sınırlı içindeki eş noktalarına gönderilecek.

Köyde 37 rençper vasıtasıyla 320 dekar alanda üretilen biberde bu sene kısaca 650 ton rekolte bekleniyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ortaklığıyla hazırlanan, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansınca 600 bin lira ile desteklenecek proje kapsamında Çukurören’de oluşturulacak Karye Kalkınma Kooperatifi bünyesinde düz yazı edilecek makineli tüfek kurutma tesisiyle gelişim gücü maliyetinin düşürülüp istihsal alanlarının artırılması hedefleniyor.

Çukurören Köyü Muhtarı Muhittin Dündar, AA muhabirine, yetiştirdikleri biberin ata tohumundan elde edildiğini söyledi.

Çimlenmesinden tohumuna, üretiminden hasadına umum aşamaların köylüler eliyle yapıldığını belirten Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tohumunu on paralık değiştirmedik. Biberimizin genetik özelliği bozulmamıştır ve aroması farklı tıpkı ürün. Bunun sırrı toprağından ve suyundan. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ‘iyi tarım uygulaması’ ile istihsal yapıyoruz. Bu da kalitemize nitelik katıyor. Değme biber dağ oluyor amma bizim biberimiz incitici olmakla beraber yemeğin lezzetini değiştirmiyor.”

Dündar, üretimi çoğaltmak için teknolojiye fut uydurduklarını rapor etti.

Kurutma tesisi projesinin hayata geçirilmesiyle üretimi artırmayı, pazarın genişlemesini ve şişman marketlerde satışı hedeflediklerini dile getiren Dündar, “Hasada başladık. İyi tarım uygulaması ile denetimli ayrımsız şekilde istihsal yapıyoruz. Zararlı merhem kullanılmaması konusunda üreticimizi uyarıyoruz.” dedi.

Kuru fasulye, nohut, çorba ve Arnavut ciğerinin birlikte tüketiliyor

Üreticilerden Birol Özdemir ise mart ayından itibaren özenle ilgilendikleri biberin hasadına başladıklarını belirtti.

Emek ağır ayrımsız hisse senedi yaptıklarını anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

“Değme yıl dalından kopardığımız biberin tohumunu çıkartarak gelecek seneye ekerek üretime bitmeme ediyoruz. Yani 12 kamer evvel aşamasından akıbet aşamasına kadar uğraşıyoruz. Ağırlıklı adına Marmara ve Veli bölgelerine gönderiyoruz. Natürel yöntemle kurutulması zımnında yeğleme ediliyor. Yemeklere ayrı bir dilsiz ve zevk katıyor. Elem biberimiz alelumum lokantalarda kuru fasulye, nohut ve çorbaların yanında tüketiliyor. Trakya ve Veli Bölgesi’nde de Arnavut ciğerciler başta oluşmak üzere ızgaracılar haddinden fazla alıyor. Müşterilerimiz mutlu. Biberimizin kalitesini bilenler bizi buluyorlar, pazarlamada tartı çekmiyoruz. Seçme bölgenin kendine özgü bire bir ürünü varsa bizim da Çukurören biberimiz var. Üretimin zorluğu var ama biz bayıla bayıla yaptığımız için çokça fazla bile yormuyor. İşçiliği haddinden fazla çok. Albeni şartlarına bakarak üretim rekoltesi değişiyor amma yıllar birbirini tamamlıyor.”

Share: