Bilecikli Derlemci Mehmet Ardıç Rakısı, 34 Yıldır Gazoz Kapağı Topluyor: “Tığ Bilgisayarla, El Telefonu ile Büyüyen Bire Bir Soy Sop Değiliz”

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik’te kıpırdak ve 34 yıldır derlemcilik fail emekli mekân keyif teknisyeni Mehmet Cin, topladığı gazoz kapaklarına ayrı tıpkı ehemmiyet veriyor. Ardıç Rakısı, “Gazoz kapağını geçmiş özellikle toplamaya başladığımda tanıdıklar bana güldüler. ‘Ya muazzam adamsın, gazoz kapağı mı topluyorsun?’ diye. Ego de onlara şöyle söyledim ‘Ya kardeşim tığ bilgisayarla, el telefonu ile büyüyen ayrımsız yavru değiliz. Biz oyuncaklarını özlük eden ve bunlarla oynayarak büyüyen bir insanız.’ Tığ misket matlup parayı bulmaz, gazoz kapakları ile oynardık” dedi.

Bilecikli derlemci Mehmet Cin (54), 34 yıldır değişik materyaller topluyor. Ardıç Rakısı, özellikle gazoz kapaklarına çok ehemmiyet verdiğini aktarırken, “Tıpkı kapağa 10 bin liralık versen ben hayatta onu sana vermem. Aklım o kap gitti diye niteleyerek orada kalır” dedi. Zahmetli belde esenlik teknisyeni Mehmet Ardıç Rakısı, şunları söyledi:

“RASTGELE ŞEYİ TOPLAMAYI SEVİYORUM”

“1988’den beri ağababa yadigarı olan derlemcilik işi ile uğraşmaktayım. Toplamayı seviyorum. Her şeyi toplamayı seviyorum. Arz azından eskileri kullanılmamış nesillere görsel adına göstermeye çabalıyorum. Rahmetli babam Hüseyin Ardıç Rakısı bir koleksiyonerdi. INHISAR ürünleri toplardı. Mevt ettikten sonradan onun bu hastalığı bana bulaştı. Yine ego de TEKEL ürünleri ile başladım. Elan sonra koleksiyon çeşidi bir yerde tıkanıyor. Ürünleri fazla bulamıyorsun yahut gelişigüzel ürünü toplamış oluyorsun ve ayrıksı benzeri dala atlıyorsun. Ora tıkanıyor, eksantrik bire bir dala atlıyorsun derken benim ocak oldu tıpkı müze. Şu anda yaklaşık 11-12 türlü koleksiyon çeşidim var. En şişman koleksiyonlarım, INHISAR ürünleri, gazoz ve soda. Türkiye’nin seçme yerinden gazoz ve soda ve bunlara ilgili kapaklar, açacaklar, anahtarlıkların koleksiyonu var. Henüz sonraları yerel gazete koleksiyonum var. Bunlarda Türkiye’nin her ilinden, ilçesinden varsa köyünden mahallesine büyüklüğünde toplamaya çalışıyorum. Yani Türkiye’nin yekpare vilayetlerinden gazete geldi şu anda amma benzer bağımlı ki çokça bir iki. Sonraları rozet koleksiyonum var. Bunlar bile siyasal partiler, spor kulüpleri, okullar, belediyeler, dernekler, evkaf, domestik olan kurumların rozetlerini topluyorum. Elan sonradan antikalarım var. 200-300 yılı aşan tarihi eskilikte olan antikalarım var. Tespihlerim var, tespih toplamayı seviyorum.

“GAZOZ KAPAĞI KESİNLİKLE YARARSIZ DİYE ATILACAK BİR ŞEY DEĞİL”

Gazoz kapağı, evvel ilkin ego bunu toplamaya başladığımda kavim kardaş bana güldüler. ‘Ya koskoca adamsın, gazoz kapağı mı topluyorsun?’ diye. Ego üstelik onlara şöyle söyledim, ‘Ya kardeşim tığ bilgisayarla, cep telefonu ile büyüyen ayrımsız döl değiliz. Biz oyuncaklarını özlük işleyen ve bunlarla oynayarak büyüyen benzeri insanız.’ Tığ misket algı parayı bulmaz, gazoz kapakları ile oynardık. Gazoz kapakları o yüzden benim çocukluğumdan beri ilgimi calip ve âdeta çok sevdiğim materyaller. Burada yine Türkiye’nin seçkin vilayetinden benzeri gazoz yahut soda çıkıntı, üretilmiş. Bunlara ilişik şişeleri topluyorum, kapaklarını topluyorum. Kısaca 3 bin türlü gazoz ve sodam var. Bunların yüzde 90’ı yoğun. Ancak yerim olmadığı üzere sergileyemiyorum şu anda depomdalar. Gene 2 bine mail de gazoz kapağım var. Bunları duvarımdaki panomda sergilemeye çalışıyorum. Çabucak herkese söylüyorum, bu aynı kültür. Gazoz kapağı banko gübür diyerek atılacak bire bir madde değil.

“BİR KAPAĞA 10 BİN LİRA VERSEN EGO HAYATTA ONU SANA VERMEM”

Koleksiyonlarım siktirici balaban. Manevi adına zaten kıymet biçilemez. Ayrımsız kapağa sen bana 10 bin liralık versen ben hayatta onu sana vermem. Aklım o kapak gitti diyerek orada kalır. Ben öldükten bilahare da buradaki koleksiyonlar ehlivukuf arkadaşlar yoluyla satılacak, akseptans eden şehit ailelerine nakit yerine yardımda bulunulacak. Kabul etmeyenlerin de o şehidin adına ayrımsız pınar, pano, resim, parklarda görsellikler yapılmaya çalışılacak.”Share: