Bilecik’te bora yağmur; araçlar yolda kaldı, karı ve dükkanları akarsu bastı

BİLECİK’te ansızın bastıran boğanak yağışın peşi sıra ana yol ve sokaklar göle döndü. Çok sayıda aile ve işyerinin mesnet katını akarsu basarken, araçlar trafikte ilerlemekte ağırlık çekti.

Bilecik’te akşam saatlerinde etkin olan bora yağmur, günce yaşamı ve trafiği hırçın etkiledi. AFAD eliyle ‘sarı kod’ verilerek uyarılan kentte etken olan sağanak yağmur sonrası yollarda su birikintileri oluştu. Araçlar yollarda kalırken, bazı ev ve işyerlerini akarsu bastı. Yağışla gelişigüzel gâh mahallelerde cıvıltı kesintisi yaşandı. Bilecik Belediyesi ekipleri, yağışın canlı olduğu sokaklarda arılık ve boşaltma çalışmalarına başladı.

Pazaryeri ilçesinde bile faal olan kırıcı yağmur zımnında ilçeye bağlı Karaköy köyünde baran sularının sürüklediği taş, çökelge ve kayaç parçaları köy sokaklarında zarara yol açtı. Sürüklenen kaya parçaları 1 traktörün devrilmesine ve 1 otomobil ile 2 römorkun taş ve çökelge yığınları altında kalmasına bozukluk oldu. Karaköy köprülü kavşağı, ciddi yağmur suları zımnında sürüklenen taş ve kayaç parçalarıyla kapandı. Pazaryeri Belediyesi ekipleri kapanan kavşakta likidasyon işlemi yaptı.Pazaryeri kaza merkezi ve köylerde yağmur nedeniyle zindelik kesintileri yaşandı. Köylerde tetkik işleyen Pazaryeri Şehremini Zekiye Uğurlu, “Cenabıhak beterinden korusun haddinden fazla çükür fert kaybımız bulunmayan. Ara Sıra köylerimizde dere taşkınları ve ağaç devrilmesi zımnında aksaklıklar yaşandı. Şehremaneti ekiplerimiz şu zaman hala engelleme ediyor” dedi.

Pazaryeri Kaymakamı Ferhat Altay da Karaköy’deki çalışmaları durumunda incelerken, “Çılgın yağmur dolayısıyla köyümüzün faziletli kesimlerinden sürüklenen kayaç ve taş parçaları zımnında köyümüzde 2 aracımız ve 2 römorkumuz kullanılmaz arkaç geldi. Ekipler karye sokaklarımızda likidasyon çalışmasına bitmeme ediyor. Enerji hatlarının engel görmesi zımnında köyümüzün kâh kesimlerine zindelik verilemiyor. Ekipler köyümüzde çalışmalarını sürdürüyor. Çokça şükür fert kaybımız yok. Düşüncesiz vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” diyerek konuştu.Share: