Bilecik’te zelzele riski üzerine açıklama

İnşaat Mühendisleri Odası Bilecik Temsilcisi Mustafa Ergin Devir, Kahramanmaraş ve çevresinde oluşan depremlerin meydana getirdiği enerjik yıkmacı ivme değerlerinin Bilecik kalıp ilçesinde birlikte oluşmasının öngörüldüğünü belirterek, “Fakat hiçbir ant tedarik doğrudan bırakılmayıp, daha aşkın tedarik alınması yönünde çalışmalar yapılması gerekmektedir” dedi.

İnşaat Mühendisi Mustafa Olmuş Devir, ‘Asrın afeti’ yerine nitelendirilen depremde ebedî uyku edenlere Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı, yanık vatandaşlarımıza üstelik ivedi şifalar diledi. Devir, “İnşaat Mühendisleri Odası adına yıllardır haykırdığımız olan bayram ‘Depremi değil amma afeti göğüslemek mümkün’ zelzele benzeri doğa olayıdır. Depremin afete dönüşüp yıkım ve ölüm getirmesini önleyebiliriz. Ana koca haklarından olan ‘Barınma Hakkı’nın parçalanmamış yurttaşlarımıza emniyetli bire bir şekilde sunulabilmesi üzere depremi unutmama ve unutturmama ısrarımızı sürdürmeye güvenli ve mıhlı bina üretimi sağlanana büyüklüğünde yasa yapıcıların, uygulayıcıların ve yöneticilerin görev ve sorumluluklarını hatırlatmaya kararlıyız. Bunun üzere öncelikli olarak yapıların, mesleksel derinliği olan, şahane, erdemli ve etik anlayışı efdal çığır insanları eliyle, mühendislik bilimine akla yatkın kendisine tasarlanması ve üretilmesinin sağlanması hedeflenmelidir. Bununla beraber standartlara akıllıca malzemeler kullanılarak etkili bire bir teftiş mekanizmasının uygulanması birlikte geliştirilmelidir.”

“2000 yılı öncesi yapılan yapıların depreme mukavemetli olup olmadığı gözden geçirilmeli”

Devir, açıklamasının devamında, “Bilecik eşkâl ilçesi amacıyla konuşacak olursak, Beyaz Zehir Taharri ve Kontrol eliyle hazırlanan canlı fay haritalarına baktığımızda güney ve kuzeyimizde canlı faylar bulunmaktadır. Bu faylara olan uzaklıkta ayn önünde bulundurularak, proje tasarımlarında makbul Türkiye Sarsıntı Od Haritasına bakıldığında geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş ve çevresinde oluşan depremlerin meydana getirdiği canlı yıkmacı ivme değerlerinin Bilecik suret ilçesinde oluşması öngörülmemektedir. Fakat tek ant tedbir aracısız bırakılmayıp, elan fazla tedarik alınması yönünde çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bilecik eşkâl ilçesinde bulunan bina stoku 5 bin nüsha civarında olduğu bilinmektedir. Bu yapı stokunun (hele 2000 yılı öncesi) depreme mukavim olup olmadığı gözden geçirilmeli, tıpkı cazibe istikametinde güçlendirilmesi ve yenilenmesi gereken binalar belirlenmelidir. Çatı üretim sürecinin şanlı bire bir parçası olan şantiye şefliği konusu sorunun tıpkısı parçası olmaktan çıkartılarak ayrı benzeri eksperlik alanı kendisine değerlendirilmeli ve herhangi bir şantiyeye 1 önder görevlendirilmelidir. Odamız bununla ilgili patika içi eğitim bilimi programına hazırdır” dedi.

“Göreve hazırız”

İnşaat Mühendisleri Odası Bilecik Temsilcisi Mustafa Reşit Ruz, akıbet adına, “Geçtiğimiz günlerde meydana mevrut deprem felaketinde hasar görmüş binaların tespitine müteveccih Hasar Tayin Eğitimini tamamlamış odamıza mukayyet gönüllü meslektaşlarımızın isimleri Bilecik ÇŞİB İl Müdürlüğüne bildirilmiştir. Bizler, İnşaat Mühendisleri Odası olarak halkımıza danışmanlık yapmaya, apotr olmaya, yol göstermeye seçme devir hazırız. Unutmayalım kim, depreme dayanabilen binalar ancak İnşaat Mühendislerinin danışmanlığında mümkündür. İMO Bilecik Temsilciliği namına tamlık bilimsel-ustalık repertuvar, sahada edinilen sınama ve yetişmiş kadrolarla başta yer sarsıntısı başlamak üzere tabiat olaylarının afetlere dönüşmesini önleme üstüne görev almaya hazır olduğumuzu belirtmekteyiz. Ayrıca İlgili Amme kurumları ve kuruluşları ile bulunan yapı stokunun değerlendirilmesi yönünde odamız olarak herhangi bir tip desteğe amade olduğumuzu ifşa etmek isteriz. Ülkemize esbak olsun diye bir elan hakeza afetlerin yaşanmamasını temenni ederiz” ifadelerine yer verdi. – BİLECİK

Share: