Bileğinin gücüyle engellere cebin savaşım veren zinde sporcu, milli biçim üzere çalışıyor

Denizlili bedensel sakat Süleyman Gülnar, bire bir yıl önce başladığı kuvvet güreşi sporunda millî şampiyonalarda elde ettiği dereceleri milli formayla az dışına kaldırmak istiyor.

Babadağ ilçesine sadık Ahıllı Mahallesi’nde ateş parçası, doğuştan dolaşma bozukluğu ve çeşitli engelleri bulunan 19 yaşındaki Süleyman Gülnar, 2021 yılında bocce sporuyla ilgilenmeye başladı.

Denizli Engelliler Spor Kulübünde antrenörler marifetiyle güç güreşine yönlendirilen Gülnar, tutkuyla bağlandığı bu sporda kendisini aceleten geliştirdi.

Gülnar, Çankırı’birlikte 29 Temmuz 2021’de düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Bukağılık Güreşi Şampiyonası’nda üçüncülüğü kazandı.

Karabük’te 12 Mart 2022’de planlı Bedensel Engelliler Türkiye Bukağılık Güreşi Şampiyonası’nda üstelik sol branş 55 kilo kategorisinde ikinci olan Gülnar, milli takıma kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Süleyman Gülnar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bocce oynadığı sırada ellerinin kıpırdak olduğunu gören benzeri hocasının kendisini bu spora yönlendirdiğini, evinin deposuna kurduğu mevki bisikleti, ağırlıklar ve çatıya astığı iple çalışmalara başladığını söyledi.

Günde 12-13 saat çalıştığını ifade fail Gülnar, şöyle devam etti:

“Öncelikle bisikletle ısınmayı yapıyorum. Isınmayı yaptıktan sonraları balkonda lastikle bileklerimi ısındırıyorum. Sonradan hocamın bana yazdığı program dahilinde hareketleri yapmaya başlıyorum. Haftada bire bir ahit salona gidiyorum. Orada güç güreşi ve ustalık idman yapıyorum. Sürekli çalışmamız gerekiyor. Muazzam benzeri yılımızı düzentileme vererek harcıyoruz. İpe tırmanıyorum. İpte asık kalıyorum ince bir müddet, kalabildiğim kadarıyla. Bunun dışında ağırlıklarla çalışıyorum.”

Düzentileme ortamının mahdut olduğunu, materyal eksiğinin bulunduğunu aktaran Gülnar, cümle zorluklara karşın yılmadığını anlattı.

“Kendime güveniyorum”

Avrupa ve acun şampiyonaları seçmelerinde kalburüstü olmak istediğini dile getiren Gülnar, şöyle konuştu:

“Hedefim milli takıma başvurmak. Bunu başarmak istiyorum. Daha iyi şartlarda çalışsam eminim çokça elan gür yerlere gelebilirim. Kendime güveniyorum. Milli mızıka formasını taşımak üzere çok çalışıyorum, yılmıyorum. Bilakis zorluklar beni artık ateşliyor. imdi hırslanıyorum. Yapamadığım şeyleri henüz gani yapmak üzere çokça çabalıyorum. Haddinden Fazla henüz iyi yerlere geleceğim ve milli takım formasını de giyeceğim.”

Ana Zeliha Pahal ise oğlu ile çalım duyduğunu belirterek, “Biraz el imkanlarla, köy yerinde çalışmaya devam ediyoruz. Maddesel ve manevi, elimizden gelen destekleri vermeye çalışıyoruz. aralıksız çalışıyor. Oğlum daha gür şartlarda çalışabilirse Türkiye birincisi olacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

Share: