Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

– Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini üstelik analiz, traksiyon ve aplikasyon olarak üç anne başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı Sıkı referans sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu zarfında bulunan Sınırlı Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Daraç müracaat sonuçlarının birinci fazda oyun oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de çözümleme, plan ve aplikasyon kendisine üç ana başlıkta inceliyoruz”

Yurt müracaat süreçlerini ‘analiz, traksiyon ve uygulama’ adına 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci dubara işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik kendisine tekmil çalışmalarımızı vukuf odaklı benzeri şekilde cümlesi ile bir dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de analiz, plan ve uygulama olarak üç temel başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini arz kıvrak şekilde, genişlik bol, dinç tıpkı koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle tam başvuruların hepsi objektif ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını ikna etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim bilimi öğretim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Hak Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Say ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Familya ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine tasdik edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal uzanım kriterleri asıl alınarak sayısal ortamda afaki tıpkı şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yer andıran vekâlet yurdundan kabul etmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, nizam aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda hep yurt başvurularının yüzdelik 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda yeryüzü aşkın talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin bildirme yüksek tertibat oranını gerçekleştirdik. Ülke namına bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sıkı faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, ABD yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik tıpkısı istikbal oranı ile hem da birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 ülke tüm ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde da ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak için 41 devlet merkezimizde tekmil başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde düğümlemek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler.”Share: