Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Mikro başvuru sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu içinde bulunan Sıkı Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ensiz referans sonuçlarının birinci fazda düzen oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, çekim ve aplikasyon adına üç ana başlıkta inceliyoruz”

Dar müracaat süreçlerini ‘analiz, cazibe ve aplikasyon’ olarak 3 esas başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci kumpas işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık olarak cümle çalışmalarımızı bili odaklı bire bir şekilde hacısı hocası ile bire bir cümle yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik analiz, plan ve aplikasyon adına üç esas başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara iskân sürecini sunu kesintisiz şekilde, bildirme verimli, hararetli bir koordinasyon ile yapmak. Öncelikle eksiksiz başvuruların topu topu objektif benzeri şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını anlatmak isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir eğitim bilimi talim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun için 12 amme kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Himmet ve Içtimai Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal namına teslim edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu meri muazzez öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve sosyal boyut kriterleri temel alınarak dijital ortamda objektif aynı şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına genişlik andıran bakanlık yurdundan koparmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, tertip aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplanmış sıkı başvurularının yüzde 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Almanak bazda genişlik aşkın talebi almış olmamıza karşın tarihimizin bildirme yüksek hile oranını gerçekleştirdik. Devlet namına bir numara fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı az faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, ESIR yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik bire bir gelecek oranı ile hem üstelik birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 iklim topu topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde da ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak koyulmak amacıyla 41 yer merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: