Bingöl Ovası’nda süreduran araziler silajlık akdarı üretimiyle canlandı

Bingöl’birlikte ayrımsız benzen ürünleri firması vasıtasıyla bütünleşmiş tesisinin kurulmasının ardından üretimi yaygınlaşan silajlık darı, şevket desteğiyle çiftçilerin eke gelir kaynağı oldu.

Coğrafi yapısıyla eli nimetli ekincilik arazilerine sahip Bingöl Ovası’nda aylak durumda olan araziler silajlık darı üretimiyle canlandı.

Özellikle “Maşrık- Güneydoğu Rum Sütçülük Projesi Bingöl Bütünleşmiş Tesisleri” kurulmasıyla kaba ağızotu ihtiyacının karşılanması için çiftçiler silajlık akdarı üretiyor.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, AA muhabirine, hayvancılık işlemlerinin bildirme eke kalemlerinden birinin anif ağızotu olduğunu söyledi.

Kaba yemleme maliyetlerini en örgen irca etmek amacıyla türlü projeler ürettiklerini dile getiren Keleş, Tarım ve Orman Bakanlığı marifetiyle 2022 yılında çiftçilere yüzdelik 50 hibeyle dağıtılmak için 1500 er bezi mısır tohumu desteği verildiğini aktardı.

Toplam 7 bin 500 dönümü desteklediklerini tamlayan Bahadır, şöyle konuştu:

“Bingöl’de haddinden fazla iri ayrımsız benzin entegre tesisinin faaliyete geçmesiyle sözleşmeli istihsal bile bu merkezde yaygınlaşmaya başladı. Bingöl, Muş ve Elazığ’bile şu anda silajlık darı üretimi için kontratlı istihsal modeliyle entegre üretim aracılığıyla alımlar yapılmaktadır. İlimizde 2017’da 3 bin 140 dekar olan silajlık üretim alanı, 2022 yılında 16 bin dekara artık. Üretilen mısır dahi 17 bin tondan 100 bin tona ulaştı. Burada yüzdelik 500’lük tıpkısı nema katedildi.”

“Gelecek yıllarda daha degaje alanlarda üretimimizi artırmayı hedefliyoruz”

Bingöl Maya ve Sığır Yetiştiricileri Birliğine 2020 yılında DAP Kalkınma İdaresi silajlık mısır paketleme tesisi üretimi üzere müracaatta bulunduklarını kaydeden Batur, tesisi üstelik hayata geçirdiklerini, bugün birliğin çiftçilerle sözleşmeli üretim yaparak silajlık akdarı alımını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Üretilen mısırın ilk defa 2020’da çevre illere satışının gerçekleştiğini aktaran Keleş, Diyarbakır, Elazığ, Rize ve Artvin’e kadar ulaşıldığını kaydetti.

Batur, “Hayvancılığın birlikte kırıcı olduğu ilimizde alelhusus benzen entegre tesisi günlük 1063 tonluk üretim kapasitesine ulaştığı takdirde bu tutar sıradan kalacaktır. Gelecek yıllarda daha degaje alanlarda yem nebat üretimimizi artırmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Ekincilik arazileri etkisiz durumdaydı”

Tarım Odası Başkanı Mustafa Karaaslan dahi bir zaman çiftçiler amacıyla dirimlik elde edilecek mahsulat olmadığını anlatarak, “Kentte tarımsal üretim anlamında daha evvel buradaki tarım arazileri etkisiz durumdaydı. Çiftçilere kazandıran tıpkısı madde yoktu. Şu dakika çiftçilerimiz üretimden haddinden fazla kıvançlı. Nazik tıpkısı faaliyet içerisindedirler.” diye konuştu.Share: