Binlerce Bulgaristan vatandaşı kullanılmamış yıla Edirne’de girecek: Oteller ve restoranlar doluluk oranına ulaştı

Giyecekten yiyeceğe kül ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgaristan vatandaşları, yeni sene kutlamaları için birlikte Edirne’yi yeğleme edince eyyam öncesinden rezervasyon yaptırdıkları oteller ve restoranlar doluluk oranına ulaştı. Alışveriş amacıyla hafta sonu Edirne’ye akın eden ve adım atacak meydan bırakmayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta yüklülük çekti.

HEM ALIŞVERİŞ HEM TATİL

Edirne’ye aksata turizmi amacıyla mevrut Bulgaristan vatandaşlarının sayısı temas sabık dolaşma artıyor. Edirne’nin domestik pazarlarında ve caddelerinde hafta sonu yerel halktan çok ahzüita amacıyla mevrut Bulgaristan vatandaşlarının yoğunluğu kameralara yansıdı. Bulgaristan vatandaşlarının alışverişte elektrik merkezi haline mevrut Edirne’de, esnafın müşterilerinin yüzde 90’ını Bulgaristan vatandaşları oluşturuyor.

GİYECEKTEN YİYECEĞE DEĞME ŞEYİ ALIYORLAR

Komşu talih Bulgaristan vatandaşları, bu hafta da Edirne’ye atak etti. Cuma Namazı günü sabahın er saatlerinde Edirne’ye mevrut ve soluğu Kavim Pazarında alan Bulgarlar, çıldırasıya alışveriş yaptı. Geceyi otellerde nâkil Bulgarlar, Cumartesi ve Alım Satım günleri üstelik alışverişlerini sürdürdü. Giyecekten yiyeceğe lahzada bir anda tam ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta rehavet çekti.

AŞÇILAR BULGAR YEMEKLERİ YAPMA TELAŞINDA

Alışverişin izdihama dönüştüğü Edirne’ye gelen Bulgarlar, otellerde konaklayıp 2-3 aktarılma süren aksata günleri gerçekleştiriyor. Otellerde ve restoranlarda yaşanan su yılbaşında üstelik bitmeme edecek. Yıpranmamış yıla Edirne’dahi girecek olan Bulgarlar, otellerde günler öncesinden ayırtma yaptırdı. Edirne’da kullanılmamış yıla girmeyi tercih fail binlerce Bulgaristan vatandaşının aheste talebi üzerine oteller ve restoranlar doluluk oranına ulaştı. Müzisyenler repertuarına Bulgarca müzikler, aşçılar dahi menülerine Bulgarca yemekler ekledi.

OTELLER DOLULUK ORANINDA YÜZDE 100’E YAKLAŞTI

Edirne’dahi bir otel personeli Birhan Didin, “Bulgaristan vatandaşları yılbaşı akşamı Edirne’üstelik konaklayacaklar. Meslektaşlarımız ile görüştüğümüzde dokunaklı kâm olduğunu ve doluluk oranlarına ulaşıldığını tabir ettiler” açıklamasında bulundu.

Edirne’üstelik bir restoranın müdürü Burak Cansever ise, “Edirne’nin bilcümle işletmelerine olduğu kadar bizim işletmemize üstelik Bulgaristan vatandaşlarının yoğun ilgisi var. İşletmemizde Bulgaristan vatandaşlarına yüzdelik 10 kapasite ayırdık, şu zaman doluluk oranına ulaştı” dedi.

“EDİRNE, BULGARİSTAN’A GÖRE ÇOKÇA PIMPIRIK”

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bulgaristan vatandaşları, Edirne’deki fiyatların Bulgaristan’a göre çok sakim olduğunu söyledi. Bulgaristan vatandaşları, giyecekten yiyeceğe tamam ihtiyaçlarını buradan karşıladıklarını tabir etti. Yunanistan İskeçe’den aksata amacıyla gelen vatandaşlar dahi, Edirne’deki fiyatların Yunanistan’a göre bozuk olduğunu söyledi. Öte yandan, yılbaşı kutlamaları dolayısıyla Edirne’nin birçok noktasında ışıklandırmalar yapıldı.

Share: