Bir kişinin öldüğü, 141 kişinin zehirlendiği köydeki derede mikrobiyolojik kirlenme tespit edildi

Bolu’da 1 kişinin öldüğü, 141 kişinin zehirlenme cihetiyle hastaneye kaldırıldığı Yuva köyünde, standartların üzerinde mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen akar akarsu ve taharri kuyularının değme kalem kullanımı yasaklandı.

Bolu merkeze sınırlı Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın serencam haset itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 hayat öldü, 141 can dahi hastanelerde otama altına makbuz. kanlı ishal ve gaseyan şikayeti dallı güllü vatandaşların benzeri kısmı kent dışındaki hastanelerde otama altına alındı. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin peşi sıra taburcu edildi.

“Mikrobiyolojik kirlenme tayin edildi”

Bolu Valisi Erkan Tığ başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Yuva köyü ile ait bakir kararlar aldı. Alınan kararlara bakarak, Izzet Su İşleri 5’inci Bölge Müdürlüğü eliyle Çaydurt deresinden alınan numune sonuçlarında standartların üzerinde mikrobiyolojik kirlenme tayin edilmesi üstüne dere suyunun ilkin sulama ve kullanma olmak amacıyla temas türlü kullanımı ikinci bire bir karara büyüklüğünde kısıtlandı.

“Köydeki tesislere ilişik sondajlar denetlenecek”

Antrparantez, köy içre mevcut ve vatandaşlara ait olan, mikrobiyolojik kirlenme tayin edilen etüt kuyularının dahi her makule kullanımı ikinci aynı karara büyüklüğünde kısıtlandı. Toplantıda, Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’ndeki işletme ve tesislere ilgili tetebbu kuyularının ilişik kurumlarca denetlenmesi, kirlilik tespit edilenlerle ilişik adına yasal işlemlerin yapılması kararlaştırıldı. Bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlere veya kararlara uymazlık edenlere Umumi Hijyen Kanunu gereği idari ceza kesileceği kaydedildi. – BOLU

Share: