BM 3 yılda Lübnan’a 5,4 milyar dolarlık besin yardımı yapacak

Mürekkep Milletlerin (BM) Lübnan’a 3 yılda 5 milyar 400 milyon dolarlık gıda yardımında bulunacağı belirtildi.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, başşehir Beyrut’taki Hükümet Sarayı’nda BM Acun Azık Programı Lübnan Direktörü Abdullah Halk Vardat ile benzeri araya geldi.

Mikati, görüşmeden sonradan yaptığı açıklamada, “Acun Besin Programı, Roma’daki sonuç toplantısında 3 sene sürecek şekilde Lübnan amacıyla 5 milyar 400 milyon dolarlık aynı bütçe toplamaya karar verdi. Arkalama üzere sağlanacak gıdanın birlikte tamamının Lübnan’dan satın alınması sözü verildi.” ifadelerini kullandı.

BM’nin elan evvel Lübnan’a yaptığı gıda yardımının almanak 700 milyon dolar olduğunu, bu yardımın yüzdelik 70’inin Suriyeli sığınmacılar, yüzde 30’unun dahi Lübnanlılara yönelik yapıldığını hatırlatan Mikati, gelecek 3 yılı kapsayacak yardımların ise Lübnan ve Suriyeliler arasında bedel şekilde dağıtılacağını belirtti.

Uluslararası sosyete ve kuruluşlar daha geçmiş şişman oranda Lübnan’daki Suriyeli sığınmacılara muhtelif yardımlarda bulunuyordu.

Ancak Lübnan’üstelik 2019’dan beri devam eden kazançlı kriz zımnında yerli el dahi iri kalın çekiyor. Lübnanlıların yüzde 80’i zaruret sınırında yaşam mücadelesi veriyor.

BM verilerine bakarak Lübnan’bile mukayyet 850 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Lübnan hükümeti ise bu sayının 1,5 milyon civarında olduğunu belirtiyor.

Share: