Bolu’da Yuva köyünde mikrobiyolojik kirlenme belirleme edilen suların kullanımı kısıtlandı

Bolu İl Umumi Hijyen Meclisi tarafından, Yuva köyünde standartların üzerinde mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen akar su ve taharri kuyularının ikinci benzeri emre kadar gelişigüzel tür kullanımı kısıtlandı.

Merkeze mecbur Yuva köyünden ishal, beyin ağrısı ve gaseyan şikayetleriyle vatandaşların sağlık kurumlarına başvurması dolayısıyla İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Bolu Valiliği Abant Salonu’nda Vali Erkan Kılıç başkanlığında toplandı.

İl Umumi Hijyen Meclisi Kararı’na bakarak, Ihtişam Su İşleri 5. Mıntıka Müdürlüğü marifetiyle Çaydurt deresinden alınan dekoratif sonuçlarında standartların üstünde mikrobiyolojik kirlenme belirleme edilmesi üstüne öz suyunun özellikle sulama ve kullanma girmek amacıyla herhangi bir kalem kullanımı ikinci bire bir karara kadar kısıtlandı.

Öte yandan, karye zarfında kâin ve vatandaşlara ilişkin olan ve mikrobiyolojik kirlenme tayin edilen taharri kuyularının üstelik herhangi bir makule kullanımının ikinci tıpkı karara büyüklüğünde kısıtlanması kararı alındı.

Toplantıda, Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde mevcut işletme ve tesislere ilişkin istikşaf kuyularının ilgili kurumlarca denetlenmesi, kirlilik tespit edilenlerle ilişik adına yasal işlemlerin yapılması kararlaştırıldı.

Bu kararların uygulanmasında ihmal ve kusuru görülenlere veya kararlara aykırılık edenlere Genel Hijyen Kanununun 282. maddesi ve yanlışlık dokuma etmesi halinde TCK’nin 195. maddesi, ayrıca ait mevzuatın ilgili maddeleri gereğince muamele yapılarak idari ceza kesileceği kaydedildi.

Köyde içmece suyundan etkilenerek hastaneye başvuran 141 kişiden 115’i, tedavilerinin tamamlanmasının arkası sıra taburcu edilmiş, Ankara’dahi tedavi gören 49 yaşındaki Eyüp Ertem 23 Temmuz’de ölüm etmişti.Share: