Bolu’daki “antika stadion” kazısında Osmanlı döneminden yunak kalıntısı bulundu

Bolu’da, Roma dönemine ait “antika stadion”un turizme kazandırılması üzere başlatılan hafriyat çalışmalarında Osmanlı geçiş döneminden hamam kalıntısına rastlandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Hars ve Turizm Bakanlığı Kütür ve Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Bolu Kazı Bilimi Müzesi Başkanlığı vasıtasıyla hesaplı çalışmalar, 21 Temmuz’da başladı.

Çalışmalarda Bolu Müze Müdürlüğü uzmanları, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Malumat- Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa koordinesinde 8 lisans ve faziletkâr lisans öğrencisi ile 2 işçi düz alıyor.

Güvenliğin sağlanması için telle çevrilen, arkası sıra ot ve bitki temizliği yapılan hafriyat alanında, stadionun güneybatı ucunda balustrat (cağ) duvarının önüne abdestbozan bantlarla 4×4 metrelik plankareler açılarak, bu alanlarda çalışıldı.

Balustrat duvarının önünde blokaj basamaklarının bulunduğu, 93,20 metre süresince uzanan blokaj ağız ağıza ortaya çıkarıldı. Antrparantez cümle stadionun üst bölümünde bire bir Osmanlı geçiş dönemi sıcak kalıntısına rastlandı. Bu yapıda hafriyat çalışmaları devam ediyor.

Kazı çalışmalarıyla 2008 yılında yapılan muayene kazılarında zayi olduğu tamlanan stadionun kitabelerinden 3 yazıt ile stadionun girişinde bulunduğu düşünülen Antinoos heykeline ulaşabilmesi öngörülüyor.

Antrparantez stadionun altında, günümüz stadyumlarındaki sportmen geçişleri gibi gladyatörlerin birlikte geçerek stadiona girdiği galerilerin ve dehlizlerin olduğu değerlendiriliyor.

Kazı çalışmalarıyla kültürel mirasın korunması ve etkin tanıtımının sağlanması amaçlanıyor.

Share: