BTSO KOBİ Konseyi evvel toplantısını yaptı

BTSO KOBİ Konseyi Toplantısı’nda hisse senedi dünyası temsilcileri ile benzeri araya mevrut YANLIŞSIZ Fırka Umumi Başkan Yardımcısı ve Bursa Saylav Efkan Alabalık, “Bursa üzere 16 bilyon dolarlık dış satım rakamına ulaşmış aynı istihsal kentinin mutluluk ekonomisine daha çok katkı sağlaması üzere bakir yatırım alanları tasarlamak olmazsa olmazımız.” dedi.

Bursa Tecim ve Uran Odası (BTSO) vasıtasıyla sektörlerin gelişimine önderlik geçmek amacıyla oluşturulan göz konseyleri faaliyetlerini sürdürüyor. Kent ve mutluluk ekonomisinin dinamosu olan KOBİ’lerin rekabetçiliğini tezyit etmek ve sürdürülebilir büyümesine imkan seçmek üzere müteharrik BTSO KOBİ Konseyi’nin ilk toplantısı Dide Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. DOĞRU Öğür Umumi Komutan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala ve DÜRÜST Öğür Bursa İl Başkanı Davut Gürkan’ın dahi katıldığı toplantıda kent içindeki düzensiz uran alanlarındaki KOBİ’lerin talepleri ve mekansal planlama ihtiyacı değerlendirildi. BTSO Umumi Heyet Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’deki görüş ve borsalar arasında ilk defa 2013 yılında BTSO aracılığıyla sektörel konseylerin oluşturulduğunu söyledi. Sektörlerin gelişimi ve kamu-özel sektör arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi üzerine konseylerin nazik benzeri kurum oynadığını anlatım eden Başkan Burkay, 25 kurul yapılanmasına ilave yerine KOBİ Konseyi’ni de oluşturduklarını belirtti.

“Yeni yatırım alanları ile ılımlı dış satım sendromunu aşarız”

Bursa ve Türkiye’nin kalkınması açısından KOBİ’lerin şişman önem taşıdığını vurgulayan Burkay, “KOBİ’lerimizin üretim ve ihracattaki gücünü korumayı ve şehrimizi ülkemizin naz merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu noktada bildirme fazla önem verdiğimiz konuların başında mekansal planlama geliyor. Bursa’nın toplanmış yüzölçümü içerisinde binde 8 paya eş olan endüstri, şehir ekonomisine yüzde 45 ek değer sağlıyor. Bursa şu anda Türkiye’üstelik teknolojik dönüşüme en hazır site konumunda. 4,5 dolarlık kilogram başına dış satım ünite değeri ile Avrupa’nın birçok ülkesinden ongun tıpkısı başarım sergiliyoruz. Filhakika yüksek uygulayım bilimi üretmeden bu büyüklüğünde ilişkin bir alanda 16 bilyon dolarlık dış satım rakamına vurmak mümkün değil. Fakat Bursa, son yıllarda ihracatta 16 milyar dolar eşiğine takılıp kalmış vaziyette. Itidalli ihracat sendromu olarak tanımladığımız bu süreci aşabilmemiz üzere sanayiye ayrılan payı artırmamız gerekiyor.” dedi.

“Kent içindeki ağır aksak sanayi alanlarında 230 bin hayat çalışıyor”

Bursa’daki uran alanlarının yüzdelik 47’sinin OSB’ler dışında küsurat ağır aksak uran alanı kendisine tanımlandığını tabir eden Başbuğ Burkay, site içindeki bu firmalarda 230 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Bu durumun Bursa’da gidiş geliş ve mekân sorunları kabilinden kronikleşen problemlere yol açtığını ifade eden Başbuğ Burkay, “Bu alanları mekansal planlama ve akil şehircilik ile şehrin dışına taşımalıyız. Bursa’ya akıbet yıllarda çokça mefret enfrastrüktür yatırımları yapıldı. Şehrin gün doğusu ve gün batısı yakasında peyk kentlerle alay malay, otoban, demiryolu ve liman bağlantılı, geri hizmet model ve tasfiye tesislerinin düzlük aldığı, yeni çocuk düzenlenen sanayi alanlarının oluşturulması sanayimizin dönüşümüne imkan sağlarken; istihsal ve ihracat değerlerimizi üstelik kullanılmamış bire bir eşiğe taşıyacaktır. Mekansal planlama Bursa’nın elan yaşanabilir ayrımsız kent haline gelmesinin önünü açarken, hareket gücüne katılmayan açık hazırdaki 900 bin kişilik nüfusun istihdama katılımını üstelik sağlayacak bakir yatırım alanları oluşturabilir. Bu konuda ilk etapta site merkezindeki kesintili uran alanlarında canlılık gösteren 2.556 KOBİ’mizden hicret taahhüdü almıştık. Vakit Kaybetmeden bu KOBİ’lerimizin 14 milyon metrekarelik yer talebi var. Sayın Valimizin, milletvekillerimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve domestik yönetimlerimizin bu konuda destekleri ve müspet yaklaşımları var. Büyükşehir Belediyemiz 1/100 binlik cazibe üstüne çalışmalarını sürdürüyor. Kentin anayasası kendisine değerlendirilen 1/100 binlik planın oluşturulmasında tüm taraflarla bu arada aksiyon dünyamızın da görüşlerini dikkate alarak çalışmalarını sürdüren Uray Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a teşekkür ediyor, çalışmanın bilcümle kentin beklentilerini karşılayacağına inanıyorum. Sayın Bakanımız Efkan Ala’nın dahi seçme devir desteğini görüyoruz. BTSO yerine bizler aksiyon dünyamızın iradesini beyan ediyoruz. Firmalarımız adam olmak istiyor ve bunun üzere bile kullanılmamış envestisman alanlarına ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

SELIM Tümen Umumi Başkan Yardımcısı ve Bursa Mebus Efkan Ala, Bursa’nın Türkiye ekonomisinde çok kocaman bire bir yere ehil olduğunu söyledi. Bursa’ya sonuç yıllarda çokça sayıda erişim ve altyapı yatırımı yapıldığını hatırlatan Efkan Alabalık, “Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir otoyolu ve son namına çabuk katar hattı projesi Bursa’nın potansiyelini güçlendirecek şanlı yatırımlar. Düzenlenen uran bölgeleri hazırlamak, bu bölgeleri demiryolu ile limana bağlamak problemleri ortadan kaldırabilecek tıpkı miftah. TEKNOSAB bunun iyicene tıpkı örneği. İş dünyası ile çokça gür bire bir diyaloğumuz var. Bilcümle bu arada çalışıyoruz. Bursa üzere 16 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmış benzeri istihsal kenti amacıyla KOBİ OSB kadar projeler olmazsa olamaz. Bunu çözeceğiz. Merkezi ve yerli hile yerine bu ihtiyaçlara karşılık isnat etmek bizim rüçhan işimiz. Bursa bu konuda arz avantajlı kentlerden biri. Bursa’birlikte binde 8 üzere sınırlanmış tıpkı paya sahip olan sanayinin hangi bölgelerde genişleyebileceğini sınırlamak gerekiyor. Bursa’nın gelecek perspektifini görmek lazım. Biz iş dünyasının destekçisi olmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

“1/100 binlik traksiyon şehrin geleceğini inşa edecek”

YANLIŞSIZ Öğür Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, kentin geleceğini nesir edecek 1/100 binlik kasaba düzeni planı amacıyla çalıştıklarını söyledi. Konunun tamlık tarafları ile istişarelerde bulunarak süreci yürüttüklerini tamlayan Gürkan, “Düzenlenen endüstri konusu bizim olmazsa olmazımız. Sanayicilerimizden bu konuda çok fazla dilek geliyor. Talepleri karşılayacak alanları planda belirlersek daha yalın kat ilerleyebiliriz. Trafik ve çarpık kentleşme üzere sorunların çözümü planlı sanayiden geçiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız bile bunun adil benzeri şekilde yapılması taraftarı. Şu anda 2556 firmanın öncelikleri üzerinden hareket edeceğiz. Görgüsüz tıpkı proses değil. Umum tarafların katkısı ile şehrimizin ati 50 yılına cephe verecek ayrımsız traksiyon oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Toplantıda ayrımlı sektörlerde hayatiyet gösteren kurul üyeleri dahi talep ve önerilerini dile getirdi. BTSO Gıda Ekincilik Hayvancılık Konseyi Başkanı ve Meclis Üyesi Senet Sayılgan, dört yıldan bu yana KOBİ OSB projesinin hayata geçmesini beklediklerini belirterek, “Bursa, düzensiz sanayinin hepsini düzenlenen benzeri bölgede toplayacak imkana ehil. Konya, Kayseri, Adana ve İskenderun’birlikte bunun örnekleri var. Besin Konseyi Başkanı olarak bizim konseyimizde ve komitemizde yıpranmamış envestisman alanına geçmesi halinde ihracat ve istihdamını 5 intaç artıracak 400’den aşkın firma bulunuyor. Bursa’dahi bu çokça balaban ayrımsız gerekseme ve bu işe tıpkı yasakçı koyulması gerekiyor.” diyerek konuştu.

BARSİAD Başkanı ve KOBİ Konseyi Üyesi Arif Demirören, Bursa’nın düzenli ayrımsız şehir olması amacıyla hız gösterdiklerini söyledi. Bursa’de imalatın yüzde 47’sinin düzensiz endüstri alanlarında gerçekleştiğini kaydeden Demirören, “Bursa’ya bu yakışmıyor. Kentimiz ihracatta imdi yerinde sayıyor. Bursa üretimle kalkınsın, endüstri güçlensin diyoruz fakat sanayicilerimize binde 8’lik düzlük çok görülüyor. Bu konuda Sayın Bakanımızın desteğini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konsey Üyesi Cafer Şans, KOBİ OSB projesinin duyurusu yapıldığında ilk 15 günde 2.600’e mümasil firmanın müracaat yaptığını hatırlattı. Nasip, “Ağırlık şartlar altında etkin firmalarımız var. Bu proje Bursa üzere vazgeçilmez. Icap düzenlenen kentleşme gerekse bile sanayinin gelişimi açısından bu projenin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bugün Sayın Bakanımız Efkan Alabalık’nın de toplantımıza katılması bizim için domuzuna oldu. Sayın Bakanımızın desteklerini bekliyoruz.” diye konuştu.

“Müteharrik kapasitemizi 5 ikmal arttırmaya hazırız”

BTSO Bakım Ticaret Konseyi Başkanı ve Divan Üyesi Turgay Güler, 1983 yılında yapılan Azık Sitesi’nin çıktı sektörün ihiyaçlarına fiyat veremediğini söyledi. Güler, “Üzülerek söylüyorum ki Bursa, Türkiye’nin en dağ azık sitesine cemaat şehri yerinde. Bu şerait altında bizim gelişip tahaccüm imkanımız bulunmayan. Avrupa’dan müşterimiz imalat yerimizi görmeye geldiğinde sersemlik yaşıyorlar. Bana bir meydan gösterilirse ego etkin kapasitemi 5 hatim büyüteceğime kortej veriyorum. Çünkü arzu var.” dedi.

KOBİ Konseyi Üyesi Serdar Burulday, kalıpçıların düzlük sıkıntısının nazik olduğunu rapor etti. Burulday, “Firmalarımız düzlük yetersizliğinden dolayı kamera gelmesin diye dua paha hale geldi. Firmalarımız Çalı ve Kayapa arasına sıkışmış durumda. Buradaki üreticilerimiz beribenzer ölçekli olsa birlikte dış satım potansiyeli faziletli firmalar. Altyapı imkanları kaslı, düzenlenen endüstri alanlarına taşınmamız yerinde Avrupa ile henüz hayat dolu şekilde rakiplik edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

KOBİ Konseyi Üyesi Veys Faruk Balkanoğlu, Küçükbalıklı ve Altınova’üstelik dört ayrı alanda, 3-4 kıvrım binalarda başmak imalatı yaptıklarını söyledi. Balkanoğlu, “Mecmu 11 bin metrekare alanımız var amma dörde mukassem durumdayız. 150 dirilik istihdam ediyoruz. Son iki yıldır ihracata ağırbaşlılık vermeye başladık. Güçlükle dışındaki fuarlara katılıyoruz. Çokça iyice gabi dönüşler alıyoruz. Fakat müşterilerimiz ensiz dışından fabrikamıza gelince şaşırıyorlar. Üretim alanlarımızı geliştirmek istiyoruz.” dedi. – BURSA

Share: