Bulgaristan’daki er seçme kapsamında Bursa ve belde illerde düşünce verme işlemi başladı

Bursa, Eskişehir, Çanakkale ve Yalova’dahi çifte vatandaş olup Bulgaristan seçimleri üzere fikir ita hakkı bulunanlar, er yasama kurulu ve cumhurbaşkanlığı seçimleri amacıyla kasa başına gitti.

Bursa’birlikte tahminî 72 bin birey üzere 9 kaymakamlık ile Bulgaristan Konsolosluğu’nda 40 sandık kuruldu.

Kentte yaşayan tekme vatandaşlar, kurulan sandıklarda Bulgaristan’dan gelenlerin bile aralarında bulunduğu görevlilerin kontrolünde sabahleyin saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı. 07.00’de başlayan görüş istimal işlemi, 20.00’ye kadar bitmeme edecek.

Elektronik ortamda yapılan seçimlerde, seçmenler etiket belgesiyle bile rey verebiliyor.

Osmangazi ilçesindeki Mürtefi Haydi Türkay İlkokulu’na rey kullanmaya gelen ve yürümekte engel calip buğulanmış aynı müntehip, görevli kişiler vasıtasıyla sandalyeye oturtularak birinci kattaki oy kullanacağı sınıfa büyüklüğünde taşındı.

Eskişehir

Eskişehir’birlikte ise Çankaya Mahallesi’nde düzlük düz Gazi Yakup Satar Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi, Şirintepe Mahallesi’ndeki Şehit Teğmen Subutay Parafin Ortaokulu ile Kardeşler Ortaokulu’nda yaklaşık bin 600 müntehip üzere sandıklar kuruldu.

Gazetecilere açıklamalarda kâin Eskişehir Balkan Göçmenleri Ekin ve El Birliği Derneği Başkanı Habibe Işıklı, düşünce ödeme işleminin sabahın erken saatlerde başladığını belirtti.

Geçen sene yapılan seçimlere bin 564 kişinin rey kullandığını ifade eden Görgülü, şunları söyledi:

“en üst Bulgaristan seçimini gine Eskişehir’birlikte 14 Teşrinisani 2021’üstelik gerçekleştirdik. O tarihte bin 564 oy kullanılmıştı. Umuyoruz ve diliyoruz bu rakamın zaman konusunda geçelim. Zira kalbimiz pespaye Bulgaristan’da zinde Türk soydaşlarımızla birlikte. Eskişehir’de üç sandıkta görüş istimal işlemi başladı. 07.00’dahi başlayan fikir ita işlemi 20.00’birlikte sona erecek. Odunpazarı’nda ve Tepebaşı bölgelerindeki üç okulda seçmenler dijital ortamda oy kullanacak. Vatandaşlarımız, elektronik rey kullanma sistemine az çok alıştılar.”

Çanakkale

Çanakkale minval ve Gökçeada ilçesinde seçmenlerin fikir kullanmaları amacıyla sandıklar kuruldu.

İl merkezinde Cumhuriyet İlkokulu’nda, Gökçeada’dahi ise Hayır İlkokulu’nda kurulan sandıklarda seçmenler sabahleyin saatlerinden itibaren oy istimal işlemlerini gerçekleştirdi.

Yalova

Yalova’de 2, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerinde birer oluşmak için 4 sandıkta görüş kullanacak kısaca bin 600 seçmen, sabah saatlerinde sandıkların bulunduğu okullara gelmeye başladı.

Yapılan kontrollerin arkası sıra oylarını kullanan seçmenler, vatandaşlık görevlerini adına getirdikleri için mutlu olduklarını tabir etti.

Sandık görevlisi olduğunu belirten Beyhan Çavuş, AA muhabirine, seçimlerin Yalova’dahi asude geçtiğini ve kestirmece bin 500 kişinin fikir kullanmasını beklediklerini rapor etti.

Çavuş, “Bizim Bulgaristan’daki haklarımızı destek olmak ve vatandaşlık görevimizi yazmak için Yalova’daki vatandaşlarımız duygulu. Intihap sandıklarına gelip oylarını kullanıyorlar.” diyerek konuştu.

Mersiye Sezer ise sabah 07.00’bile sandıkların açıldığını ve gelip oyunu kullandığını belirterek, “İki ülkeye de aldatıcı iyi olsun. Vatanımıza, milletimize anlı şanlı olur inşallah. Çokça iyicene geçiyor ve katılım çok çok.” şeklinde konuştu.

Tüm çifte vatandaşlığı olanların duygun olmasını talip İsmail Ayaz bile il ve belediyelerin seçme sürecinde verdiği desteklerden ekolojik ortam teşekkür etti.

Share: