Bulgaristan’daki erken seçim kapsamında Trakya’daki merkezlerde fikir verme işlemi başladı

Bulgaristan’bile yapılan er intihap kapsamında Trakya’birlikte diri çifte vatandaşlar oy vermeye başladı.

Trakya’dahi oturmuş 28 sandıkta rey vermeye gelen vatandaşlar Bulgaristan vatandaşlığına ait etiket ya bile pasaportlarını ibraz ederek oylarını verdi.

Kimi vatandaşlar mektup sistemini tercih ederken kimileri bile elektronik ortamda oylarını kullandı.

07.00’bile başlayan fikir ödeme işlemi 20.00’bile sona erecek.

Bulgaristan göçmenlerinin genellikle yaşadığı Şükrüpaşa Mahallesi’ndeki 75. Yıl İlköğretim Okulu’nda görüş kullanan Trakya Balkan Türkleri Hars ve El Birliği Derneği Başkanı Cevat Çağ, AA muhabirine, seçimin Bulgaristan’a ve Türkiye’ye görklü olmasını diledi.

Bulgaristan’da dengeli bir hükümet kurulmasını istediklerini belirten Gün, “Vatandaşlarımız bu intihap maratonundan yoruldular. Bu sebeple üstelik Bulgaristan’bile hükümetin kurulmasını bekliyoruz.” dedi.

Oy kullanma işleminin 20.00’ye kadar bitmeme edeceğini tamlayan Çağ, “Dışarıda mütezayit olursa 20.00’den sonra bile durumunu görevlilere belirtmeleri halinde vatandaşlarımız 21.00’e büyüklüğünde rey istimal haklarına sahipler.” diye niteleyerek konuştu.

Oy kullanan Osman Çavuş üstelik 4. seçimin yapıldığını ve Bulgaristan’de hükümetin kurulmasını istediklerini tabir etti. 3 ayda aynı seçime çağırıldıklarını anlatan Çavuş, “Hükümet kurulsun 5 sene sürsün bu gelişim, ben oyumu kullandım, haddinden fazla memnunum, bize faydası olacak bu seçimin.” dedi.

Kırklareli’nde üstelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Rum Lisesi’nde kurulan iki sandıkta görüş ödeme işlemi gerçekleştirildi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Erol Elem, AA muhabirine, Bulgaristan’bile hükümetin kurulamaması üstüne yeniden seçime gidildiğini söyledi.

Sık kesif intihap yapılmasından belde seçmenin az buçuk yorulduğunu tabir eden Dağ, “İnşallah bu yol artık hükümet kurulur ve hükümetin süresince bizim desteklediğimiz öğür dahi peki kim daha dosdoğru olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Oy kullanan vatandaşlardan Mehmet Molla bile “İnşallah bu yol Bulgaristan parlamentosu ekseriyet sağlar ve ayrımsız henüz intihabat erken olamaz” dedi.

Tekirdağ’birlikte da tekme vatandaşlar 50. Sene Ortaokulu’nda rey kullanıyor.

Erken umumi seçme kapsamında sandığa gidiliyor

Bulgaristan’dahi hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’birlikte aldığı görevi Cumhur Reisi Romanyalı Radev’e reddetme etmesiyle ülkede 2 Ekim’üstelik erken genel seçim yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’dahi 1989’bile al zorba Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci kat genel seçimde düşünce kullanıyor.

4 Nisan, 11 Orak Ayı ve 14 Teşrinisani 2021’bile yapılan üç genel seçimin arkası sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması zımnında bu nöbet erken genel seçme amacıyla sandık başına gitti.

Share: