Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na dahil oldu

Konuşma ve el sanatları dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Zehir üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Global Zehir’na üstelik karışma edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, başta tarihi ve kültürel mirası görünmek için bütün değerleriyle Bursa’yı dünya vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Padişah Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren kent, geçen sene birlikte çini ve Bursa ipeğinin civar planda olduğu “sanat ve ahali sanatları” dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Zıkkım’na karışma olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında özellikle uluslararası örgütlenmeler içre saha düz Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa demin üstelik UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Zehir’na (GNLC) organ oldu. 2013 yılında oluşturulan, unsur şehirler ortada düet öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, acun şehirlerindeki sahn boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Global Zıkkım’na sonuç genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat de dahil edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ayrıca Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir kayran alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde kâin UNESCO Hayat Boyu Öğrenme Enstitüsü eliyle planlı Öğrenen Şehirler Toptan Ağı programına karışma olan Bursa, değişik şehirlerle hikmet paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla iletişim süresince olacak.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Eskişehir Taşı, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini acun vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı süresince olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı amacıyla arsıulusal organizasyonlarda meydan almaya gayret ettiklerini anlatan Patal, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Odalık Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz sene Yaratıcı Şehirler Ağı üyeliğini ekledik. Son namına yaptığımız çalışmalarla birlikte UNESCO Öğrenen Şehirler Global Zehir’na dahil olduk. Bu sayede birliğe üye 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli ilişkiler kurularak, avlu boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Zıkkım üyelik sürecinde çalışma veren, katkıda mevcut herkese teşekkürname ediyor, üyeliğimizin hayırlara miftah olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da Lüle Taşı’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini tebrik kartı etti.

Share: