Bursalı kadın dağcı 5 yılda 81 ilde şahika yaptı

Bursalı dağcı Melek Ibik Okumuş, 5 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki zirvelere tırmanış yaptı.

Dağcı Kültürlü, yaşadığı Bursa’bile, 2017 yılında “81 ilde 81 şahika” hedefiyle devlet mülk dolaşıp, buralardaki faziletkâr noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini yapmak amacıyla tırmanış yapmadığı tek devlet olan Ardahan’a mevrut Münevver, Iğdır ZİRVE Alpinizm ve Natür Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na birlikte tırmanıp 81. tırmanışını dahi gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları had ve görsellerle taşıt altına düz Görgülü, bu çalışmasıyla “Rum Parsı” unvanı ahzetmek istiyor.

“Aynı dağlara müracaat etmek sıradan geldi ve bu projeye başladım”

Alpinist Görgülü, AA muhabirine, 10 yıldır alpinizm yaptığını ve 5 senedir da arzulu anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Projesini bağlamak üzere ağır sıklet bir say harcadığını tabir fail Entelektüel, “Dağcılık sporunu haddinden fazla seviyorum. Birçok dağa tırmandım, sonradan tıpkı dağlara gitmek bana bayağı geldi ve hakeza tıpkı projeye başladım.” dedi.

Projeyi hayata geçirirken eşinin çok desteğini aldığını anlatan Entelektüel, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Rum Parsı’ unvanıyla bu spora devam etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada her ilin imkan varsa bildirme yüksek zirvesine tırmandım. Fakat ara sıra yerlerde terörden etraf müsaade verilmeyen biberli olması durumunda tırmanışa müsaade verilen sunma nazik dağa tırmandım.” diye niteleyerek konuştu.

Görgülü, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında benzeri süre vuzuh verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara devam ettiğini belirterek, ” Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’de başladığım ’81 ilde 81 zirve’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, güllabi oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi beğenmek isteyen gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Share: