Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Yüklülük (Sivas) Demiryolu’nda yolculuk etti

Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Bastırık (Sivas) Demiryolu’nda seyahat etti

– DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile birlikte şişman ayrımsız kapasite artışı bile gerçekleşti, günde 21 trenden 54 trene imdi”

SAMSUN – Samsun’a mevrut değişik ülkelerin büyükelçileri Eriştirme Operasyonel Programı çerçevesinde Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle 329,6 milyon euroya tamamlanan Samsun – Yük (Sivas) Demiryolu Hattı Modernleşme Projesi’ni yerinde inceledi. Büyükelçiler tren ile Kavak’tan Samsun merkeze seyahat yaptı.

Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, zat sınırları dışında akçalanmış ettiği yer yüksek meblağlı yapım projesi olma özelliğini da taşıyan Samsun-Baskı projesi 2022 yılının Haziran ayında tamamlandı. Proje çerçevesinde hat üzerinde mevcut tam tarihi köprüler, tüneller, zir çatı ve üst yapı yenilendi. Samsun’a bire bir seri ülfet ve küşat akdetmek için mevrut AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Romanya, Litvanya, Hırvatistan, Çekya, İrlanda ve Portekiz büyükelçileri ise Samsun – Yüklülük (Sivas) Demiryolu Hattı Asrileşme Projesi’ni yerinde inceleyerek Kavak ilçesinden Samsun merkeze gezi yaptı. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut yapımı tamamlanan hatlar üstünde koştu. Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut bu hareketi ile bu yatırımın ateş parçası ve yüce olduğunun mesajını verdi.

Büyükelçi Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile birlikte büyük ayrımsız kapasite artışı bile gerçekleşti”

Seyahat sonrası açıklamalarda kâin SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, “Avrupa Birliği yerine haddizatında bu projenin bire bir parçası olmaktan haddinden fazla şişman çalım duyuyoruz. Sıkıntı-Samsun arasındaki şimendifer hattının muasırlaşma projesinin aynı parçası olmaktan mutluyuz. Amma tabiatıyla ki apayrı projelerde bile yer alıyoruz. Trenler yeşil dönüşüm açısından berenarı önemlidir. Emisyonu azaltıyorlar. Çünkü erişim sektörü aslında karbon emisyonlarının sunu fazla arttığı sektördür. Tıpkısı zamanda bu hattın modernizasyonu ile birlikte büyük aynı kapasite artışı bile gerçekleşti. Günde 21 trenden 54 trene çıkmış durumdadır. Konfor, düzenlilik ve bunun birlikte bakir sinyalizasyon sistemleri birlikte müspet katkıları beyninde yer alıyor. Dolayısıyla bizim iblağ alanındaki hisse senedi birliğimiz açısından, yer açısından, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi açısından siftinlik şanlı benzeri unsurdur. Bu projelerden bire bir tanesini burada bitirdik ama ayrıksı bire bir balaban projenin uygulanması hala devam ediyor. İstanbul- Bulgaristan sınırı hattı bu projelerden bir tanesidir. Bire Bir zamanda trenlerin inşası rehabilitasyonu üzere projeler bile var. Hep bütçesi birlikte berenarı aşkın birkaç beniz milyon eurodur. Zımnında muvasala bizim Avrupa Birliği Türkiye arasındaki gelişim birliğinin haddinden fazla mehabetli bire bir faktörü diyebiliriz. Ego aynı birlikte trenin yanı sıra koşuyordum bunu özellikle bu değişimin hangi büyüklüğünde dinç olduğunu ve sıradan bu alana yatırımın hangi kadar mefret olduğunu, buraya envestisman yapmamız gerektiğini vurgulamak için yaptım” dedi.

Yapılan işlemler

378 kilometre uzunluğundaki yegâne form, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle yapım tarihinden 83 sene bilahare yenilenmeye başlandı. Samsun Etki Demiryolu projesinin 152,7 milyon avroluk kısmı Avrupa Birliği hibesi ile, 176,9 milyon avroluk kısmı ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edildi. Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, zat sınırları dışında finanse ettiği yer faziletkâr meblağlı yapım projesi olma özelliğini birlikte haiz Samsun-Rehavet projesi, Türkiye’nin kurum veren ve DENIZ ile birlikte imza atılmış projeler arasında yerini aldı. Hattın SU standartlarında ERTMS L1 çevir sinyali sistemi ile donatılarak asayiş ve sığa artışı sağlandı. Ulaştırma Operasyonel Programı, Türkiye’deki katar madun yapısının güçlendirilmesi vizyonuyla başladığı projeyi 4,5 yılda bitirerek TCDD’ye devretti. 4 Mayıs 2020 tarihinde dara taşımacılığına, Haziran 2022 yılında ise geçici taşımacılığına başladı. Samsun – Sivas arasında istasyon yolları ile alay malay mecmu 431 kilometrelik demiryolu hattının parçalanmamış madun yapısı ve kayırıcı yapısı yenilendi. Toplam 207,55 kilometrelik dayanak ıslah, 34,24 kilometre istinat duvarı ve 11,24 kilometre şev stabilizasyonu yapılarak kayşa, medar oturmaları kabilinden zir bina sorunları önlendi. Toplanmış 43 sayı tarihi köprüden 17’sinde güçlendirme çalışması yaptı. Tarihi köprülerin hepsi restore edildi. Antrparantez tarihi sıfır 38 adet köprü yıkılarak baştan nesir edildi. Mevcut 12 nüsha tünelde iyileştirme çalışması yapıldı. Demiryolu hattı üzerinde, 1 sayı karayolu üstgeçidi, 6 adet arızi üstgeçidi ve 1 sayı yaya altgeçidi inşa edildi. 29 skor yaya platformu engelli insanların erişimini sağlayacak şekilde yenilendi. Kaplamaları yenilenen 121 skor hemzemin geçit, spontane bariyerle sinyalizasyon sistemine entegre edildi. İstasyonlarda muvakkat bilgilendirme ve anons sistemi kuruldu. Sinyalizasyon ve uz iletişim tesisleri kurulmuştur. Sivas’ta Kumanda Merkezinden arızi ve abra trafiği yönetimi sağlandı.

Daha çok yolcu taşıyacak

Yapımı tamamlanan proje ile Sivas, Tokat, Amasya ve Samsun illerinde 3 milyona mail âdem daha konforlu, ekonomik ve çabuk seyahat yapabilecek. Hattın günlük şimendifer kapasitesi 21’den 54’e, yıllık muvakkat kapasitesi 95 milyondan 168 milyona, denge trafiği ise 657 milyon tondan 867 milyon tona çıkma. Sinyalizasyon sistemi ve resen bariyerli geçitler sebebiyle, demiryolu emniyeti berenarı yükselmiş ve taşıma kapasitesi iki katına artık.

Büyükelçilerin yolculuk programı şişman ışık çekimi ile sonuç buldu.

Share: