ÇAKER ve Güney Kore, kuma deniz tatbikatına başladı

ÇAKER tayyare ve cenk gemileri, Cenup Kore cidal gemileri ile Kore Yarımadası açıklarında eş bahir tatbikatı düzenliyor.

Güney Kore donanmasından yapılan açıklamada, tatbikatta, müttefiklerin “Şimal Kore provokasyonlarına reaksiyon verme üstüne hayatiyetli kararlılığının” gösterilmesi ve eş deniz operasyonları gerçekleştirme becerilerinin geliştirilmesinin amaçlandığı bildirildi.

Açıklamada, tatbikatta çekirdeksel erke ile müteharrik KÖLE tayyare gemisi USS Ronald Reagan de karışma 20’den aşkın KÖLE ve Güney Kore savaş gemisinin düz aldığı belirtildi.

Tatbikat, iki talih ortada 2017’den bu yana ilk defa tıpkı Amerikan uçak gemisinin katıldığı eş bahir tatbikatı olmasıyla dikkati çekiyor.

Japonya ve Cenup Kore, dün, Kuzey Kore’nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne güdük menzilli balistik füze fırlattığını duyurmuştu.

Cenup Kore Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığına göre, kısa menzilli füze, Şimal Kore’nin kuzeybatısındaki North P’yongan bölgesinden evcil saatle 06.53’te fırlatılmıştı.

Denemenin, ÇAKER’nin uçak gemisi Ronald Reagan’ın, tatbikat için Cenup Kore’nin Busan kentine demirlemesi sonrası gerçekleşmesi dikkati çekmişti.

Yıldız Kore, bu sene en son 5 Haziran’de 8 gelişmemiş menzilli füze denemesi yapmıştı.

Share: