Çanakkale’de ‘Hasbenli Sığırkuyruğu Eylem Planı Çalıştayı’ düzenlendi

Çanakkale’üstelik ‘Hasbenli Sığırkuyruğu Eylem Planı Çalıştayı’ düzenlendi

ÇANAKKALE – Çanakkale’da Türkiye’deki nesli od altındaki enva üzere eylem planlarının hazırlanması, uygulanması ve izlenmesi projesi çerçevesinde ‘Hasbenli Sığırkuyruğu Gösteri Planı Çalıştayı’ düzenlendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü tarafından yürütülen, ‘Yeni Tıpkısı Metodoloji çerçevesinde Türkiye’deki Nesli Kızdırma Altındaki Türler İçin Gösteri Planlarının Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” Projesi çerçevesinde, uçman türlerden biri olan Hasbenli sığırkuyruğuna müteveccih eylem planlarının hazırlanması üzere ‘Hasbenli Sığırkuyruğu Gösteri Planı Çalıştayı’ Çanakkale’da gerçekleştirildi. Çalıştaya, Doğa Koruma Milli Parklar 2. Mıntıka Müdürü Itibar Mutlak, DKMP Çanakkale Idarehane Müdürü Şair Hacıalioğlu, Korkulu Çeşitler Mızıka Lideri Borut Rubinic, özel sektör gelgel ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler katıldı. Program ocumak duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Çalıştay Hasbenli sığırkuyruğu gösteri planında, siper hedeflerinin ve faaliyetlerinin paydaşlarla alay malay belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalıştay’bile konuşan Doğa Himaye Milli Parklar 2. Toprak Müdürü Izzetinefis Özgür, “Havza Müdürlüğümüze sadık Çanakkale Bölüm Müdürlüğü sınırlarında dahi ‘Verbascum hasbenlii-Benli sığırkuyruğu Nev Himaye Eylem’ çalışması planlanmış olup, bu çalışmayla bitki türünün korunması, tanıtımı ve doğruluk alın tehditlerin belirlenmesine yönelik yerel düzeyde kurumsal kapasitenin oluşturulması, lüzumlu vukuf ve becerinin kazandırılması amaçlanmıştır” dedi.

Çalıştay hakkında bilgelik veren Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Karabacak, “Henüz ilkin çalışmalarına başlanmış olan Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sınırlı adına yapılan tıpkı projede Hasbenli sığırkuyruğunun korunmasına müteveccih tıpkısı çalışmayı çarpmak için toplandık. Bununla ilgili burada 2 dönüş süresince çalışmalar yürüteceğiz. İlk periyot türü tanıyacağız. Arazi çalışmalarını, tehdit eden faktörlere bakacağız. Proje için umumi bilgiler ve metodoloji için umumi bilgiler verilecek. İkinci ahit ise ait paydaşlarla bu türü pekâlâ koruyabiliriz, önemi nedir, neler yapabiliriz, bununla ilişik bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Hasbenli sığırkuyruğu 2012 yılında selen dünyasına kazandırılmış, 10 almanak ayrımsız nebat üstünde say yapıyoruz. Tek aynı lokalite de biliniyordu. Bu projeyle birlikte az buçuk henüz genişlettik. Ama hala Çanakkale il sınırları dışarısına isabet değil. Neslini korumamız gerektiğini düşünüyoruz. Kritik bir tehlikesi var. Bulunduğu kayran, habitatlar begayet şartlarda, her yerde yetişmesine müsaade vermiyor. Gelecek nesillere aktarmak, bu türün devamını temin etmek amacıyla bütün birlikte bire bir mücahede yürüteceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Düzenlenen çalıştay, Hasbenli sığırkuyruğu için konuşmacıların yaptığı genel bilgilendirmeyle devam etti.

Share: