Çandır hayvanlarına uydu vericili strateji

TARIM ve Orman Bakanlığı Tabiat Dulda ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğünce (DKMP) nesli gözdağı altındaki aşılanmamış hayvanlarının korunmasına müteveccih gösteri planı kapsamında; melez koyunu, ceylan, sığın, melez keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, bozkır kartalı gibi türlere peyk vericisi takıldı. Bu yöntemle, melez hayvanlarının yaşam alanları, göç yolları, üreme alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, melez hayatında nesli zılgıt veya riziko altında olan efsanevi türlerinin korunmalarına müteveccih eylem planı hazırladı. 100 asıl için hazırlanan tasrif kapsamında nesli hınç altındaki; melez koyunu, ceylan, alageyik, çandır keçisi, turna, tepeli tarla kuşu kaşıkçı kuşu, şah kartal, step kartalına uydu vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen izlem ile melez hayvanlarının yaşam alanları, kafile yolları, üreme alanları belirlenerek, siper çalışması yapılıyor. Gözdağı altındaki türlerin korunmasına müteveccih yapılan çalışmada, yetişkin veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle en ağır sıklet izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Çıplak kısımlarına takılan verici ile izlem edilen turnalar için Sivas’ın kocaman tenasül alanları beyninde olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları üzere üreme alanlarının arz muhteşem habitatlardan birisi olduğu belirleme edildi. Bunun üzerine bu alanların aşılanmamış hayatı ihya sahası ilan edilmesi üzere emek başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine verici ile izleme edilen şah kartalın Anadolu popülasyonunun bugüne büyüklüğünde barhana etmediği; ancak bakir doğan yavrularının kendilerine uygun tıpkı dirim alanı hatırlamak üzere iri alanları taradığı belirlendi. Kendilerine akla yatkın hayat alanı bulmakta zorlandıkları, umumi kendisine Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri belirleme edildi. 2022 kışında apışık halde bulunup iyileştirme sürecinden sonraları verici takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve henüz oradan ayrılmadığı tayin edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine donör ile izleme edilen bozkır kartalının ise popülasyon büyüklüğü namına çokça daha nazik tıpkı durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın tersine Türkiye’deki bozkır kartalının muhacir bire bir nüfus olduğu, kışın Çad ve Kamerun arasında aynı bölgeye kafile ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan verici ile takibe alınan step kartalının, ağustos böylece göçüne başladığı, son güncellemelere göre şu anda Çad’birlikte bulunduğu saptandı.Öte yandan bu yıl Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya baştan yerleştirilmesi yapılan 28 melez koyunu arasından 3’üne verici takıldı. Yeniden Şanlıurfa’da doğaya salınan 2 ceylana birlikte donör yerleştirildi. 2 ahu, şu anda 30 ceylanın bulunduğu takım içinde vadi alırken strateji çalışmaları sürüyor.

Share: