Çankırı Mevlevihanesi’nde 96 yıl bilahare baştan aşure dağıtıldı

Çankırı’da Anadolu’nun sunu sakat Sınırlı-üş Felah ve Yetersiz-ul Hadis kendisine tanıdık Taş Mescit içindeki Çankırı Mevlevihanesi’nde, 96 yıl bilahare, Alaca Aş günü Mevlevi merasimlerine makul olarak kutlandı.

İslam dinine göre paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, ongunluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilen ve Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu gününe müsadif Alaca Aş günü Çankırı Karatekin Üniversitesi Dar-ül hadis İslam Araştırmaları Merkezi Çankırı Mevlevihane’sinde Mevlevi merasimlerine uygun namına kutlandı. Programda katılımcılara aşure ikramı yapıldı. Taşmescit’te kılınan Cuma namazının ardından gerçekleştirilen etkinliğe Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Genel Sekreter V. Merbut Yılmaz, akademisyenler, yöneticiler ve vatandaşlar katıldı.

ÇAYASAD Başbuğ Yardımcısı Yüksel Arslan’ın programı takdimi sonrası ÇAKÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Naci Çağlar, “İslam Kültüründe Aşure Ayı Ayı ve Aşure” hakkında bodur benzeri bilgilendirme yaptı. Henüz sonra günün meal ve önemine istinaden tıpkı müracaat fail Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Maraba, muhteşem benzeri güne imza attıklarını tabir etti.

96 sene sonraları benzeri geleneği yeniden yaşatmaya başladıklarını ifade fail Rençper, “96 sene sonradan Çankırı Mevlevihanesi’nde Mevlevi usullerine göre alaca aş dağıtımımız oldu. Çankırı Karatekin Üniversitesi bu milletin değerine eş çıkma namına hız etmekte, yıpranmamış değerler üretmekte, üretilen değerleri de ati nesillere aktarmakta. 1242 yılında kurulan ve Anadolu’nun geçmiş Mahdut-ül hadisi’nin bulunduğu alandayız. Daha sonradan Şifahanesiyle, Elverişsiz-ul Mevlevihanesi ile bire bir kültür merkezi olan bu yerde üniversitemizin Mahdut-ül hadis İslam Araştırmaları Merkezi hizmet vermekte. 2021 yılında 96 yıllık bilahare açtığımız Çankırı Mevlevihanesi aslına uygunun bir şekilde hizmetlerini bitmeme ettirmekte. Özellikle eğitim bilimi ve öğretim döneminde seçme dolaşma hem irşat hem üstelik bizim kültürümüzü öğrencilerimize tefhim etmek amacıyla çokça sakil programlarımız olmaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından, Cemalettin Ferruh Kur’an Kursu Yöneticisi Osman Uslu ve kursta hafızlık çalışması eden öğrencilerin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile tekbirler eşliğinde 96 sene sonra aslına akla yatkın yerine Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Maraba vasıtasıyla alaca aş ikramı yapıldı.

Etkinlik yapılan şükür duası ile sona erdi. – ÇANKIRI

Share: