Çevreyi korumanın mükafatı Karadeniz turu oldu

Çevreyi korumanın mükafatı Karadeniz turu oldu

Sivas Belediyesi Kültür Gezileri çerçevesinde, çevreye hassas üniversite öğrencileri üzere Karadeniz gezisi düzenlendi

SİVAS – Sivas Belediyesi Firez Gezileri çerçevesinde, çevreye duyar darülfünun öğrencileri üzere Karadeniz gezisi düzenlendi.

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Mekân ve İklim Kulübü öğrencilerinin muhtemelen aralıklarla yerleşke içerisinde gerçekleştirdikleri saflık çalışmaları mükafatsız kalmadı. Sivas Belediyesi vasıtasıyla planlı Firez Gezileri çerçevesinde çevreye duyarlı bu öğrenciler üzere güdeleme gezisi düzenlendi. 90 öğrencinin vadi aldığı gezide Trabzon ve Rize’nin tarihi ve turistik yerleri gezildi. Öğrenciler Ayder Yaylası, Uzungöl ve Sıkıntı deresi gibi doğal güzelliğe eş bölgeleri rüyet fırsatı buldu. Artağan bol foto çektiren öğrenciler Fırtına deresinde rafting yaptı. Öğrenciler geziden sonuç merhale mutlu kaldıklarını söyledi.

Kasaba ve İklim Kulübü Başkanı Temiz Âdemoğlu Akgül, Sivas Belediyesi’ne teşekkür ederek, ” Sabık yıl İletişim Fakültesinde aynı hocamızın danışmanlığında kulübümüzü kurduk. Kurduğumuz tarihten itibaren dahi üyelerimiz amacıyla farkındalık oluşturabilecek, onları bilinçlendirebilecek çalışmalar yürütmeye çalışıyoruz. Kampüste gübür topluyoruz. Onun dışında abuhava değişikliği ve toptan istinas ile ilgili icraat yapıyoruz. Bu çalışmalara katılan arkadaşlarımıza güdeleme keşfetmek amacıyla kent dışı geziler düzenlemeye çalışıyoruz. Bu sene kim önceki gezimiz Karadeniz’e oldu. Kulübümüzün faaliyetlerine katılan 90 nefis bir kol seçtik. O ekiple bu arada Trabzon’u ve Rize’yi gezdik. Sabık senede kulüp yerine 120 dirilik trenle Divriği’ye gitmiştik. Esasen bizi Sivas belediyesi götürmüştü. Orada birlikte Divriği’nin camisini, kalesini, gezginlik yerlerini gezdik. Divriği pilavını yiyip dönmüştük. Geziler için Sivas belediyesine başvurduğumuzda bizi tek ahit ferasetsiz çevirmediler. Her seferinde bizi desteklediler” şeklinde konuştu.

Geziden memnun döndüler

Yer ve İklim Kulübü üyesi Garaz Zinde, etkinlikten oldukça memnun kaldıklarını söyleyerek, “Yer ve İklim Kulübü kendisine mukannen etkinlikler yaptık. Yararsız topladık. Suyu elbet kullanmamız gerektiği ile ilgili belgeseller izledik ve buna benzer etkinlikler yaptık. Bunların sonucunda etkinliklerimize katılanlar geziye iltihak hakkı elde ettiler. Sivas Belediyemiz ile tıpkısı işbirliği oldu ve belediyemiz bize bu imkanları sağladı. Rize Trabzon gezisi oldu. Deminden buradayız. İlk Trabzon Detaylı gölü gezdik. Ardından Rize Ardeşen’e geçip yemeğimizi yedik. Kemirmek ve konaklama sıradan süperdi. Bugünde Ayder yaylasına çıktık. Çıktı kapanışa akıllıcasına geldik tezyifkâr mutlu kaldık. Hakeza etkinliklerin bitmeme etmesi gerekiyor. Ayrımsız zamanda çöplerimizi yere atmamaya ilgi etmeliyiz. Suyu ‘de Sivas’ta şuurlu kullanmamız lazım “dedi.

Share: