CHP Bursa İl Başkanlığı, Otopark Yapılan Bölük Alanında İktidarı Eleştirdi: “Vatandaşların Eş Hayali Üzerinden Politika Yapıyorlar”

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde 10 sene ilk kentsel dönüşüm gerekçesiyle yıkılan Maliye lojmanlarının namına yapılan otoparkın önünde Reisicumhur Tayyip Erdoğan’ın içtimai basamak projesini eleştirdi. İl Başkanı İsmet Esmer, Vatandaşlarımızın, ancak gelirlilerin başını sokacak tıpkı eş iktisap hayalinin üzerinden siyasa yapıyorlar. Onların ısıdam evleri olma hayalleri üzerinden görüş avcılığı yapıyorlar” dedi.

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde iktidarın yıpranmamış toplumsal ev projesiyle ilgili matbuat açıklaması yaptı. CHP Osmangazi İlçe Başkanı Kip Yılmayan, iktidarın açıkladığı bölük projesiyle yurttaşların sülale sahibi olmasına hiçbir itirazları olmadığını, fakat hayaller ve gerçeklerin birbiriyle örtüşmediğini söyledi. Yılmaz, “AKP bu projeyi tıpkı seçim yatırımı namına planlamamış, başvuruları seçime mahdut aylar kaldığında başlatmamış, nahif kazanacakların açıklanacağı tarihi birlik seçim arifesine doğru lütfetmek üzere bu büyüklüğünde tafsilatlı hesap yapmamış, özentili haberlerle göz boyamamış olsaydı keşke” dedi.

“10 YIL GEÇTİ, OTOPARK OLDU”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, birlik 9 sene önceki tıpkısı yerde izah yaparak itirazlarını dile getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Burayı kentsel inkılap için yıktınız, üzerinden parçalanmamış 1 sene geçti başlı çakmadınız. Geçmek kim elan neler göreceksiniz diyorlarmış bile tığ bilmiyormuşuz işi. Şu dakika bura yıkılalı 10 sene oldu. O antlaşma yaptığımız açıklamada dedik ki, insanların umudunu sömürmeyin, şu anda levha bu. O ant dönemin AKP’li Başbakanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler ilçesinin Havaalanı Mahallesi’nde büyük bir izah yaptılar, ülkede adeta avlu durmuştu. Ensiz gelirliler bölük sahibi olacak 35 ilde. Bursa, Eskişehir, Düzce, Van aklınıza mevrut birçok ilimizde 65 noktada 6 bin 500 kamu konutunu, amme lojmanlarını içeren dev ayrımsız dönüşüm başlıyor, nazik tıpkısı törenle start verildi. Aradan 10 yıl geçti, bulunduğumuz yer park oldu. Üstünü çizdiğimiz yasakçı şu, AKP’nin yoksulu göz edindirme projesi gerçeğinin mecmu üzerinde duruyoruz. Türkiye’ye bakın, 24 bin 500 km kırık hattının üstünde irili ufaklı hepimizin bildiği kırık hatlarına baktığımızda 24.500 km düşünün, İzmir’den Van’a kaç posta daha gideceğimiz benzeri kırık hattı var. Bu kırık hatlarının üstünde 6 milyon 500 ev var. Arz meydan hesapla 25 milyon vatandaşımız giderek benzeri felaketle uyanabilir. Bu büyüklüğünde riskli benzeri bölgede yaşıyoruz. Ama bu ülkeyi 20 yıldır yegâne başına başöğretmen AKP iktidarının bu işe hal ve açılım tamamen ranttır.

“80’Lİ YILLARIN YEŞİLÇAM FİLMLERİNDEKİ BANKER MODELİ GİBİ”

Tığ kentsel dönüşüme alın değiliz. Bu filhakika SHP’nin projesiydi, içtimai projesiydi. Onlar konusunda oturmaya çalıştılar amma zaten levha ortada. Bunu beceremeyeceklerdi. Bunu rantsal dönüşüme çevireceklerdi. Demincek AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor, Cumhuriyet Altını tarihinin sunma balaban göz edindirme projesi diye. Başından sonuna büyüklüğünde istifham işaretleri var. 80’li yılların Yeşilçam filmlerini hatırlayın, banker modeliyle o zaman tekrar vicdanlılardı. Burası benim diyordu amma bildirme azından bir molekül gösteriyordu, paraları yatırın diyordu. Sonraları bakıyordunuz paraları alıp kaçmış banker. Deminden Bursa’birlikte Kestel diyor, Nilüfer’de şunu, Karacabey’de Yenikarağaç, bunun adası paftası namevcut mu? Bu devletin milyonlarca memuru ve çalışanı var. Ekincilik arazisine mi yapacaksınız, gölün içerisine mi yapacaksınız? Esasen sonuna kadar istifham işaretiyle yoğun. Tamamen seçime çevrilmiş günler kaldığında seçme vaadi. Ama dağ olan şu ki vatandaşlarımızın, mikro gelirlilerin başını sokacak ayrımsız sülale iktisap hayalinin üzerinden siyasa yapıyorlar. Onların yunak evleri olma hayalleri üzerinden rey avcılığı yapıyorlar. 16 binin altında geliri olan diyor, doğrusu AKP’nin yandaşlarının dışında kaç kişinin 16 bin geliri var. Şurada benim tanıdığım kimsede mahiye 16 bin teklik geliri olan namevcut. Bir evde 4 kişisiniz, 18 yaşını geçtiniz, eve 64 bin lira servet girmesi geçişsiz. Ancak AKP’nin yandaşıysanız 5-6 mahiye alıyorsanız onlarda vardır. Karı almaya niyetlenen bire bir vatandaş bu 500 lirayı yatırır. Yandaş basının verdiği rakamlara bakarak bakıyorsunuz 2-2,5 milyon, kura seçimin arifesinde anında çekilir. Elhak kura çekildiği dolaşma başvuranların şu dakika rakamlarla dahi yüzdelik 85, yüzdelik 90’ı hayal kırıklığı yaşayacak. 6 kamer sonradan kimesne ne olacağını bilmiyor.

“ANAHTARI VATANDAŞA TESLİM EDERSİNİZ”

Vekil sinyali verdi, kayırıcı dost aileyle kimseyle arayı bozmasın diyor. Herkese leziz görünün çünkü 2,5 yıl sonra siz bu taksiti ödeyemeyeceksiniz. 6 kamer sonra artacak, benzeri 6 kamer sonra esasen artacak. 8-10 bin liranın altında geliri olan vatandaşın tıpkısı oranda geliri artacak mı? Bundan 1 sene geçmiş dolar 7-8 teklik oldu, demincek 18 teklik oldu onu üstelik şu an frenliyorlar. Bu ülkede benzeri sene sonra ne olacağını kimesne göremiyor kim. Sosyal göz lacerem evet? Oran meydan belirler, konutun içini yapar, sonradan vatandaşa der gel senin konutun bulunmayan, anahtar şurada, geç karın otur, icar yerine bu konutun borcunu öde, sonradan bu basamak senin olsun. Dünyada bunun örnekleri bu şekilde yapılır. Basamak yaparsınız, anahtarı vatandaşa konfirmasyon edersiniz, anahtarı bilahare peşinat şu kadar taksit şu büyüklüğünde 8-10 sene senin gelirine bakarak ödemeyi yaparsınız.”Share: