CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin takım toplantısında konuştu: (2)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Meram Türkiye’yi abartmak, bu ülkeye huzuru lütfetmek. O yüzden kimi zaman sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında bambaşka tümen var mı, üzerinde bambaşka öğür var mı, bulunmayan adsız sansız tümen var mı?’ Bunların tümü vazıh ve kemiksiz söylüyorum, safsatadan ibarettir, bütünü safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin ekip toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk kez sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi mutlaka getireceğini tabir etti.

Gençlerin kamu hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bütün beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimesne kimsenin inancıyla kimliğiyle yaşam tarzıyla cidal etmeyecek. İnsanı adam yerine göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle gençler, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, biricik isteğim sakın ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların sübvanse etmek zorunda olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak üniversite yurtlarına ilgili sorunların olduğunu, kudret olduklarında sınırlı sorununu bire bir yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilişkin afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın balaban benzeri istihsal üssü olduğunu söyledi. Evveli 5 misal tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Buradan degaje ve kemiksiz söylüyorum, Cenabıhak yıldız kıymetiharbiye nüfuz olduğumuzda, tıpkısı hafta süresince o Tank Tırtıl Fabrikası’nı alacağım mehabetli ordumuza kelimesi kelimesine iadeli edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kuvvet olduklarında bir hafta içerisinde askeri hastaneleri dahi köylü alarak Türk ordusuna reddetme edeceklerini belirtti.

“Herkesin yaşayış içerisinde yaşadığı tıpkı Türkiye nesir edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşparmak Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Tığ bunlar gibi değiliz. Namevcut efendim, ‘Ben geliyorum, bulunmayan hızla geleceğim, namevcut ayrımsız sabah gelirim…’ Rahmetlik Ecevit ne dedi? Asker gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar karışma edildiğinde 50 öğün söyledim, obstrüksiyon ediliyor, Lozan Antlaşması’na hilaf yapılıyor hep bunların topu topu. Tık çıkmadı. Demin gündem tutum, kavim kenef vaziyette ya. Oturuyor, ‘Vay ben gelirim, bak tıpkı şeb gelirim, yok ferda sabahleyin gelirim.’ Sana çağrılık mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diye niteleyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz yok. Celal böyle yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Büyüklük liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin aynı devir ülkenin sorunlarına topluluk çıkmak manasına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Şark Akdeniz’üstelik doğal gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Rum kesimi var, İsrail, Filistin var, cümle var. Türkiye ile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti namevcut, ne namevcut? Doğu Akdeniz’in tıpkı tarafında Akdarı var, ayrıksı tarafında biz varız, iki büyük azamet. Neden uğraş ettik biz Darı’la? Ne gerekçeyle uğraş ettik. Bana benzeri Allah’ın kulu çıkıp mantık bir yanıt verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Celal yönetemedikleri üzere yurt bu arkaç geldi amma Allah şans ederse devleti yeniden mensur edeceğiz. Adalet, hukuk, kardeşlik üstüne mensur edeceğiz. Herkesin dirlik içerisinde yaşadığı Türkiye’yi düz yazı edeceğiz.

Bunlar diyor ya ‘Tığ milliyetçiyiz. Cumhuriyet Altını tarihinde ilk kez, benzeri hükümet özlük toprağından kaçtı, kendi bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Demin bana dönüp diyorlar kim, ‘Biz milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Tığ olsak ne olurdu onu da söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, gerekirse hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Cenabıhak yıldız ederse nüfuz olduğumuzda önceki aynı hafta içinde ne pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada yeniden dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin eski yerinde baştan dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların tüm peyda ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın stratejik konumda bulunduğunu ve geri hizmet üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Iri endüstri kuruluşları, denizle bağlantısı var, kişmiri yolu çok zinde, demir hat zehir elan bile etkili ayla getirilebilir. Burası istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma biz Türkiye aşığıyız. Biz hiçbir ayrım yapmayız. İster Hakkari’bile icap Diyarbakır, ister Bingöl, gerek Edirne’dahi, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’üstelik nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu sıfır herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, el erki, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üzerine anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Rastgele birimiz tek bir tane Türkiye Cumhuriyet Altını Devleti’nin bozulan çarklarını baştan onaracağız ve o çarklar saat kadar çalışacak amma zamanı akıllıcasına gösteren bire bir saat gibi. Bundan güvenli olmanızı isterim. Hiçbirimizin özel tıpkısı beklentisi, amacı bulunmayan. Kasıt Türkiye’yi şişirmek, bu ülkeye huzuru ilam etmek. O yüzden bazen sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında eksantrik parti var mı, üzerinde başka tümen var mı, yok gizli tümen var mı?’ Bunların hepsi belirgin ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, tamamı safsata. Herhangi Bir birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi şüphesiz yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 reis altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Tığ memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı uran üssü haline getireceklerine bel fail Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve düşünce vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: