CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Üstün Öztrak, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine müteveccih düzenlenen El-Tığ Albeni Harekatı’na ilişik, “Yıldırı tıpkısı âdemiyet suçudur. Değme kalem terör eylemini ve yıldırı örgütünü lanetliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre ve terör örgütlerine cebin mücadelesini destekliyoruz.” dedi.

CHP Biçim Yönetim Kurulu (MYK), Umumi Başbuğ Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ait açıklamada bulunan Tümen Sözcüsü Öztrak, dün Kilis’teki Öncüpınar Hat Kapısı bölgesine Suriye’nin kuzeyinden teröristlerce atık roketin düştüğünü, bugün üstelik Gaziantep Karkamış’ta roketli bire bir geveze olduğunu belirtti.

Bu saldırıda hayatını kaybedenler bulunduğunu yoğun üzüntüyle öğrendiklerini ifade eden Öztrak, hayatını kaybeden çocuğun CHP İzmir Milletvekili Çevrimli Polat’ın yeğeni olduğunu söyledi. Öztrak, yaşamını kaybedenlere Tanrı’tan yağmur, yaralılara müstacel şifa diledi.

Enflasyonun aynı numaralı el düşmanı olduğunu, bu korkunç halk düşmanı karşısında 85 milyon vatandaşın ayakta kalma mücadelesi verdiğini dile getiren Yüksek Öztrak, “Bugün Zirai Girdi Bedel Endeksi açıklandı. Akıbet tıpkı yılda zirai girdi fiyatları yüzdelik 138 artarak tamlık zamanların rekorunu kırdı. Bu dönemde süt yüzde 236, matbua yüzde 227, yemleme yüzde 145, tılsım yüzdelik 111 zamlanmış.” diye konuştu.

Öztrak, kahvaltılıkların de sivri olduğunu, yumurtanın tanesinin pazarda üç lirayı bulduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Biz buradan aylar geçmiş uyardık. ‘Yem maliyeti zımnında benzen veren inekler, aylı hayvanat kesime gidiyor’ diyerek bas bas bağırdık. ‘Süt üreticisini desteklemezseniz, Türkiye iri bir benzen kriziyle karşı karşıya kalacak’ dedik. Hangi efsus kim gine sadık çıktık. İşte son arasında, sütün litre fiyatı 20 lirayı aştı gidiyor. Epey bir kaşarın fiyatı 170 liradan başlıyor 250-300 liraya büyüklüğünde çıkıyor. Parafin peynirde üstelik durum farksız. Sıradan tıpkı beyaz peynirin kilosu marketlerde daha çok 100 liradan başlıyor. Kavim pazarda fay peyniri bile alamaz kuzuluk geldi. Peynirin fiyatı, hitit solladı. Vücut üreticisi dahi çorlu. Besicilerimiz kilosunu 110 liraya mülk ettiği eti fakat 95 liraya satabiliyor.”

“Avrupa vatandaşına ne veriyor, hangi yapıyor bire bir bakıverin”

Yağız kışın geldiğini, evlerde soba ve kaloriferlerin yanmaya başladığını dile getiren Öztrak, sabık yıl bu zamanlar 1000 liralık olan eve mevrut gaz faturasının, bu yıl 2 bin 620 lira olacağını savundu.

CHP Sözcüsü Öztrak, uluslararası yer yağı fiyatlarının düştüğünü amma Türkiye’de pompadaki fiyatların hiç düşmediğini belirterek, Türkiye’nin üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) verilerine bakarak, Türkiye’nin, yüzde 146’lık erke enflasyonuyla OECD erke enflasyonu şampiyonu olduğunu müstakbel sürdü.

Asgari ücretin açlık sınırının altına düştüğünü, insanların maaşlarıyla, ücretleriyle, aylıklarıyla tıpkı husus alamadığını ve seçme çevrim eş sahipleri ile kiracıların çarpışma ettiğini belirten Öztrak, şöyle bitmeme etti:

“Şu kişmiri kışa girerken vatandaşı ayrımsız nebze olsun rahatlatmak mı istiyorsunuz? Henüz önce söyledik bir öğün daha söylüyoruz. Açıklık veya eş ayında hiçbir eve doğal gaz faturası göndermeyin. Madem Putin’le, bu kış gaz parası vermemeyi görüşüyorsunuz, madem ‘Karadeniz’da doğal gaz bulduk’ diyorsunuz, bildirme azından iki kamer saf gazı vatandaşlarımıza sudan ucuz verin. Avrupa vatandaşına ne veriyor, ne yapıyor benzeri bakıverin.”

Gelir vergisi dilimlerinin güncellenmesi için yasa teklifi

Enflasyonun genişlik gâvur alacak olduğunu, hükümetin vergi dilimlerini değiştirmeyerek mahiye ve ücretlerden haksız idrak aldığını öne süren Öztrak, “Emekçinin mübayaa gücü gün günden eriyor ama elan yılın yarısı geçmeden, enflasyonun kuşa çevirdiği ücretler, dip vergi dilimlerine giriyor. Hükümet, hanay pahalılığı altında ezdiği emekçiyi, efdal rüşvet dilimiyle benzeri elan eziyor. Bu durumdan elden çalışanlar değil, işverenler bile şikayetçi.” dedi.

Faik Öztrak, CHP Kadro başkanvekillerinin, yaşanan yüksek enflasyonu dikkate alarak mevcut sağlık vergisi dilimlerinin güncellenmesi için kanun teklifi verdiğini belirterek, bu teklife Meclis’teki umum milletvekillerinden bindi istediklerini söyledi.

“Mısır ve Suriye ile ilişkilerimiz acilen normalleştirilmelidir”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Yüksek Öztrak, hükümetin aut politika yönetimini birlikte eleştirerek, “Mısır ile ilişkilerimiz, Suriye ile ilişkilerimiz, bölgeyle ilişkilerimiz süratle normalleştirilmelidir.” dedi.

Ukrayna’daki savaşın arkası sıra bölgedeki dengelerin değiştiğini rapor eden Öztrak, “Askeri harekatın beraberinde diplomasi da önem kazanıyor. Bakir dengelerin sağladığı imkanlardan, dış politikayı çöz siyasete cihaz ika hovardalığına tıpkısı yol elan kaçmadan ilkin diplomatlık olmak üzere hareket ika zamanıdır.” şeklinde konuştu.

“Cenabıhak Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının arkası sıra matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

“TSK, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde çekicilik harekatı düzenledi. Pençe-Kılıç Harekatı üzere görüşleriniz nedir?” sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Terör aynı insanlık suçudur. Her tip terör eylemini ve terör örgütünü lanetliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre ve yıldırı örgütlerine karşı mücadelesini destekliyoruz. Leşker hepimizin askeridir. Kalaba hepimizin ordusudur. Terörle mücadelemiz meşrudur ve bu mücadeleden askerimizin sırtından kendine düşünce devşirmek isteyenler varsa bunun adı bile maatteessüf siyasa değildir. Milletimiz, herkesin hangi yaptığını doğrusu görüyor biliyor. Bire Bir sefer daha Irak ve Suriye’dahi Allah Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin diyoruz.”

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı

Öztrak, “İYİ Partili Güç Ağıralioğlu, ‘Kılıçdaroğlu’nun adaylığından endişeliyiz’ açıklaması yapmıştı. Ekip toplantısı sonrası birlikte ‘Kazanabilir amma iyi seçmenden görüş alamaz’ demişti. Değerlendirmeniz nedir?” sorusu konusunda, “Sayın Ağıralioğlu ferdî görüşlerini anlatım etmiş. Hep söylüyoruz, bu konuda kararı altılı ganyan masadaki altı partinin sayın umumi başkanları verecek. Onun dışında seçme açıklama hemen söyleyenleri bağlar.” diyerek konuştu.

“İçişleri Bakanlığının bütçe görüşmelerinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Aristokrat, anne tehalüf liderine taşlama etti ve hakaretler yargıya taşındı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı 200 bin liralık ülkü açtığını duyurdu. Sizin bu konuya ilişkin aynı değerlendirmeniz olacak mı?” sorusuna değer de Yüksek Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Meclis’te zat bütçesi görüşülüyor. Atanmış bakan çıkıyor, sorulara karşılık atfetmek hesabına ana muhalefet partisi liderine ağzına geleni söylüyor. Ondan sonraları birlikte bütçe cazibe komisyonundan kaçıp gidiyor. Bu hakaretler akseptans edilemez. Haddizatında bu fotoroman bakanın sözlerinin ederi 5 kuruştur. Bugüne kadar birlikte bu kadarlık ülkü açılmıştı fakat bunlarda 5 kuruşluk zihin olmadığı daha çok ortaya çıkmıştır. Bu sefer Sayın Umumi Başkanımız anlayacakları dilden konuşmuştur. 200 bin liralık tazminat davasını açmıştır. Ihtimal az buçuk kendilerine üzüntü akort verirler.”

Share: