CHP Takım Başkanvekili Özel, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Kol Başkanvekili Hür Hususi, “Hak ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye iflas etti. Türkiye’yi iflastan yetmek elden ve vakit kaybetmeden seçmenin elinde.” dedi.

Hususi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanları Serkan Taranoğlu ile Korkmaz Karaca amacıyla “gereğini yaptık” ifadelerini kullandığını savundu.

Reisicumhur Erdoğan’ın Taranoğlu ile Kişmiri’yı müşavirlik görevinden aldığını belirten Hususi, şunları kaydetti:

“Haklarında yenilir yutulur iddialar olmayan bu kişiler üzerine cumhurbaşkanlığı danışmanlığından alınınca gereği mamul mı oluyor? Sözde? Zehra Taşkesenlioğlu da aynı elan mebusluk yapamayacakmış. Bu yaptığınız işin ahbaplık neresinde? Diyor ki ‘ben 2 danışmanı görevden aldım, halloldu.’ Ben o danışmanların müddeiumumilik sorgusunun haberini okumadım, ben o danışmanların denetim sürelerinin uzatıldığını okumadım, onların verdiği bilgilerle genişleyen tıpkısı işler, kelepçeler, gözaltılar, polis güçleri arabasına bindirmeler, açıkgöz minibüsüne sokulmalar, görmedik bunları. Adalet sistemi anca işliyor, bu kuşkusuz bir gelişim?”

MHP İzmir Karaburun İlçe Başkanı Erkan Özen’in şahit adına katıldığı davada karşı tarafın tanığını dövdüğünü iddia fail Özel, “Kaçınan işlemler oluyor, denetleme kararı yapıyorlar ve tutukluyorlar. Cumhuriyet Savcısıyla bunu talep eden, uygulayıcı Temel Ceza hakimini Şanlıurfa’ya sürdüler. Hastalık? Kuşkusuz sen MHP’nin Karaburun İlçe Başkanı’nı tutuklarsın? Böyle aynı uyum tutturmuşlar.” dedi.

MHP Umumi Sekreteri İsmet Büyükataman’ın Budun İttifakı ve CHP’nin teröristlerle bu arada olduğuna dair ifadeler kullandığını öne süren Hususi, “Bunu birlikte şeye dayandırıyor, ‘Demirtaş’la, Kavala’ya özgürlük’ demişiz diye niteleyerek… İkisiyle ilgilendiren faziletli murafaa kararları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var. Mahkeme kararının üstünde olan kim ki? Suçsuzluklarına art mahkemeler değişmeyen vermiş amma halen henüz ‘ego burada oldukça onları salmam’ diyor. Sazak, Adana, İstanbul, İzmir kabil büyükşehirlerde terör örgütü mensuplarının kadrolaşmalarını görüyormuş beyefendi, bu belediyeler adeta yıldırı örgütünün yaymaca merkeziymiş. Deminden bu iddiaları ispatlamayan müfteridir.” değerlendirmesini yaptı.

MHP’li Manisa Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün’ün Yunus Emre ilçesine sınırlı Karakoca Mahallesi’nde aynı arsa üzere imar değişikliğine izin verdiğini nâkil Özel, yankı-turizme açılacak bahse laf alanın Ergün’ün kızı Merve Ergün’e ilişkin olduğunu iddia etti.

Özel, “İsmet Komutan acaba bir dirhem ar porte misiniz? Siz partinin umumi sekreteri çıkıp buna karşılık verir misiniz? Bu millet, milliyetçi muhafazakar partisiniz diye inanıp görüş vermiş. Böyle mi milli değerlere bağlısınız? Bu mu sizin muhafazakarlığınız?” diyerek konuştu.

Ergün hakkındaki iddiaların MHP Genel Başkanı Büyüklük Bahçeli’ye anlatılmasını talip Özel, “Derler ki, Devlet Beyi’n parayla pulla işi olmaz. Birisi ‘Mehabet Mir’e bunu anlatsın. Desin ki Fehamet Satış, İsmet Satma susuyor amma bizimkiler tıpkısı belediyede hangi işlemler çeviriyor.’ Ululuk Koca güvendiği sıkılgan birisini görevlendirsin, bu işlere baksınlar. Şayet MHP buna susacaksa buyurmak kim bu aha alelade tıpkı kurumsal kabulleniş var demektir. Onu üstelik biraz gün içre göreceğiz. Bu işe Fehamet Komutan bir etap yaparsa çıkıp Çap Satış’e buradan teşekkürname edeceğim.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenci yurtları üzere kaynak tıpkısı hal üretilmeli”

Öğrenci yurtlarının güzeşte yıla oranla kapasitesinin arttırılmasına karşın kâin ihtiyacı karşılamadığını argüman fail Hususi, yurtlar üstüne mahiyet aynı çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Hususi, ara sıra finans yurtlarına verilen yardımların bilcümle yurtlardaki öğrencilere verilmesi gerektiğini, eve çıkmak talip öğrencilerin kirasına da devletin destek vermesi gerektiğini belirtti.

Yeni yetişek tedris yılının sorunlarla başladığını savunan Özel, Öğretmenlik Çığır Kanunu’nun öğretmenleri yarıştırdığı, ayrıştırdığını söyledi. Özel, Sedir açılınca özel okulların lehine yapılan düzenlemeyi vurdumduymaz algı kanun teklifini sunacaklarını ifade etti.

Schengen vizesi başvurularında yaşanan sıkıntılara dahi değinen Hususi, Türk pasaportu taşıyanların çile çekmeye devam ettiğini, Schengen vizesi üzere çok etraflı müddet bekletildiğini kaydetti. Hususi, “Bu dönemde bu alım satım üçüncü acun ülkelerine yapılıyor. Daha Çok Türkiye adi haddinden fazla itibarsızmış gibi davranılan ayrımsız devlet haline geldi. Bunun yegâne sorumlusu acı aut politika, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. Bu konu aynı zaman önceki Dışişlerinin deneyimli personelinin deneyiminden yararlanarak, bir diplomatik akış başlatılarak çözülmesi lazım.” dedi.

Ege’de Yunanistan’ın S-300’lerle Türk uğraş uçaklarını tacizine ait ise Hususi, “S-300’lerle bize insiyak kilidi atmışlar. Karşılık verelim, S-400’lerle içgüdü kilidi atalım. Nerede bizim S-400’ler?” sorusunu yöneltti.

Ekonomiye değinen Hususi, “Orta Vadeli Program, 2023 hedeflerinin hüsran belgesi, Açıkçası bu. İcra, namus borcu, para şişkinliği ve cari berrak rekoru, Türkiye iktisat modelinin ihraç belgesi. İcra dosya sayısı yüzdelik 23 kalık güzeşte sene bugüne bakarak, KOBİ’lerin toplam borcu yüzdelik 43 artmış, vatandaşın borcu 3 ayda yüzdelik 20 kalık. Doğruluk ve Kalkınma Partisi’nin elinde Türkiye iflas etti. Türkiye’yi iflastan idare etmek DOĞRU Parti’nin elinde değil, Cumhur İttifakı’nın asla değil, hoppadak ve takkadak seçmenin elinde.” değerlendirmesini yaptı.

Share: