CHP’li Ağbaba’dan başıboşluk verilerine ilgilendiren izah Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İŞKUR verilerine göre bu yılın 8 ayında, karı-ağustos arası sabık dönemde işten atıldığı için avarelik ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 kişi oldu.” ifadesini kullandı.

Ağbaba, yazılmış açıklamasında, iktidar temsilcilerinin “Türkiye’de aylakçılık olmadığını” söylemelerine karşın, 8 aylık dönemde sayı farkı gelişigüzel ay 138 bin 243, rastgele dönem ise 4 bin 608 kişinin işten atıldığını savundu.

İşten atılanların sayısının arttığını, aylaklık ödeneği alanların sayısının ise azaldığını sav fail Ağbaba, şunları kaydetti:

“İŞKUR verilerine bakarak bu yılın 8 ayında, ocak-ağustos arası güzeşte dönemde işten atıldığı üzere aylakçılık ödeneğine başvuran sayısı 1 milyon 105 bin 947 birey oldu. Ev-ağustos ayları arasında 1 milyon 105 bin 947 sevimli işten atıldığı için aylakçılık ödeneğine referans yaparken referans yapanlardan sadece 538 bin 798 sevimli cevap almaya doğruluk kazandı. Bu durumda işten atılanların neredeyse yarısı yanıt almaya türe kazanamadı. İşsizlik Fonu’ndan aylaklık ödeneği alanların sayısı ise ağustos ayında esbak aya göre 5 bin 797 hayat azalarak 420 bine geriledi. Türkiye’de işsizlik sigorta fonu işsizlerden çok işverenlere ve lehtar sermayeye üs adına aktarılırken işsizler ve işten atılanlarda bizzat kuvvet aracılığıyla kendi kaderlerine ayrılma ediliyor.”

Share: