CHP’li Gürer; 5 Dakikada 22 Soru Sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; Tarım Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’ndaki konuşmasında, 5 dakikada 22 soru sordu. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmayan, “Ego dahi olsam, Ömer Fethi Bey’e ‘Bu ilkokul zaman üzere dahi kaç çıngı soru sordunuz?’ diye niteleyerek bire bir istifham sorardım; hayli istifham sordu” dedi.

Tarım Bakanlığı’nın 2023 bütçe teklifinin, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sürüyor. CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, komisyonda, 5 dakikalık konuşmasına 22 soru sığdırdı.

Encümen Başkanı Cevdet Yılmayan de Gürer’in soruları karşısında, “Ben dahi olsam Ömer Fethi Bey’e ‘Bu beş dakika üzere de kaç kıta soru sordunuz?’ diyerek tıpkı istifham sorardım; oldukça istifham sordu” dedi. CHP’li Gürer, konuşmasında şunları söyledi:

“Satış sonrası servis hizmetleriyle ilgilendiren durumu sizlerle sarılmak istiyorum Sayın Icra Vekili. Mütemmim haklarıyla ilişkin yaşadığım örnekle işe başlayayım. 130 bin kilometre turbo ve partikül filtresi değişimi 100 bin lira tutuyor, bu tamirat parasına ülkemizde otomobil alınırdı. Mütemmim yargıcı heyetine başvurdum, 30 bin liranın üzerindekilere bakamadıklarını belirttiler, arz azından bunları güncelleyin. Bitiren komütatör muayene ücreti de 500 lirayı aşmış durumda, geciktikçe dünyalık yazmaktadır. Dil egzoz takdir araştırı ücreti bile bir zaman sürmekte, 110 liralık yazmaktadır. Vasıta, süreli taharri ücreti dışında mezun servis bakıma girince bakımı 10 bin lirayı bulmaktadır. Sigortalar, gidiş geliş sigortaları eklenince şalter sürücülerini döküntü etmektedir. Mecburi koşullar dışında açacak bakımı da yapılmaz oldu. Bey sonrası servis hizmetleri mütemmim üzere bilcümle soylu erki darbeye dönüştü ve anbean ülkemizde kazaların bire bir nedenini üstelik bunlar oluşturmaktadır. Ayrımsız denetleme ve müdahale sebep bulunmayan ve bu proses seyrediliyorsa -gelmek kim- artışlar Bakanlıkça dahi katıksız mı karşılanıyor?

Sayın Icra Vekili, birçok kooperatif tasfiye halindedir? Kooperatif üyelerinin haklarını kim koruyacaktır? Bu kayran tüm bir bataklıktır ve kooperatif adalet sahibi üyeleri korumasız durumdadır.

Sayın Vekil, ‘Turquality’ Türk imajı oluşturulması ve yerleştirilmesi üzere oluşturulmuş evvel ve biricik bellik bindi programı namına açıklanmıştı. 2006 yılında başladı. Bu süreçte desteklenen Türk şirketlerinin bazıları ecnebi talih şirketlerine satıldı. Böylelikle, müşareket, Türk şirketi olmaktan artık. Ancak Türk markası olmaktan sâdır nişane için desteğin bitmeme ettiği Sayıştay raporlarına yansıdı. Soru engelsiz: Türk firması iken destek alıp yabancı şirkete satılan Türk markası yaratmak üzere sunulan toplam bindi tutarı nedir? Ecnebi ülke aracılığıyla satın alınan kaç şirkete bellik destek ödemesi sürdürülmüş, ne büyüklüğünde destek ödemesi yapılmıştır? Yabancı devlet marifetiyle satın alınan birçok şirkete işaret destek ödemesi sürdürülmüş, ne kadar destek ödemesi yapılmıştır?

Yabancı büyüklük şirketi çoğunluk hissesine cemaat ya dahi satın aldığı Türk şirketin marka desteğinden yararlanan ecnebi mutluluk şirketi sayısı ve yararlandığı hep hacim bugüne büyüklüğünde nedir?

Yabancı büyüklük şirketlerine satılan Türk şirketleri ürünleri bire bir zamanda Türk firması ürünleri amacıyla rakip olduğuna göre, bu bağlamda verilen desteklerin ferasetsiz alınması bahis konusu mudur?

Sayın Nazır, hazırlık programlarının yoğunlaşması, kabak husus çıkarmak isterken bazen firmaların mahdut dışında dolandırılması kamuoyuna yansıdı. Meydan ortalaması altında eşit taahhüdü üzerine muhtemelen özellikle bazen Çin firmaları, evvelden ödeme veya öndelik verip dolandırılan birçok firma başvurusu alınmıştır?

“50 KİŞİDEN ÇOK İŞÇİ ÇALIŞTIRAN TİCARİ İŞLETME SAYISI KAÇTIR?”

Ülkemizde etken ruh gösteren toplam birçok ticaret şirketi ve ticari işletme bulunmaktadır? Son ilkokul yılda kapanan işletme sayısı kaçtır? Ülkemizde 50 kişiden çok iştirakçi işveren ticari pres sayısı ne kadardır?  Yurt dışından ithal getirilen ürünlerin kaçının ülkemizde ithalatına izin verilmeyerek iadeli edilmiştir?  Ülkemizde 2022 yılında birçok aktif hayvan ithalatı gerçekleşmiştir? Lop ya da karkas ten ithalatı nedir? 2022 yılında hangi büyüklüğünde gün çiçeği kaba düşman, buğday ve arpa ithal edilmiştir? En açığı mevcut 21 üründen 2022 yılında yapılan ithalat nedir?

Marketlere kartel cezası kesintisi yaptınız, ortalık kontrolü diye piyasaya sundunuz ama azade ortalık ekonomisinde marketlere gidip birlikte denk yönünden ceza yazmanız mümkün değil. Bu durumda ‘kartel cezası’ adı altında tıpkısı ukubet geliştiriyorsunuz, kamuoyuna da azade etraf ekonomisinde fiyatlar amacıyla ukubet yazılacağını neden açıklamıyorsunuz? Zira Türkiye Şeker Fabrikalarının fiyatlandırmasında ‘Özelleşen fabrikaların fiyatlarına müdahale edilemez’ diye niteleyerek husus konulmuş. Bu durumda, onların başıboş piyasaya istediği fiyatla yapıt satması, raftaki fiyata sizin müdahale etmenizin haddinden fazla realist tıpkısı olgu olmadığını düşünüyorum.

“NEDEN BUNLARI VERMEKTEN İMTİNA EDİYORSUNUZ?”

Bunun yanında biraz önceki belirttiğim kabil, henüz geçmiş en açığı bulunan ürünlerle ilişkin soru önergeleri veriyoruz, TÜİK’i bulunak gösteriyorsunuz, meğer TÜİK’te edimsel veriler namevcut yani 2022 yılının ilk on ayında hangi büyüklüğünde ürün geldiğini sorduğumuzda o aktüel veriler yansımıyor, sonuçta onlar da sizden, bakanlıklardan bu bilgileri alıyorlar. Hastalik bunları vermekten ihtiraz ediyorsunuz? Kamuoyunun akıllıca bilgilenmesi lazım, akla yatkın hikmet olduğu zaman birlikte onunla ait yorum yapılabilir. Örneğin, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ne kadar ürün geliyor? 6 bin 700 liradan mevrut buğday 4 bin 200 liradan sanayiciye veriliyor.

‘Sanayici sıkı dışına un ve makarna sattı’ diyerek bununla övünüyorsunuz. Buradaki kamu zararını bu ihracattan düşüyor musunuz? Arazi Mahsulleri Ofisi bu bağlamda uymazlık ederken çiftçiye vacip desteği vermiyor. Gübreyi birlikte sonsuz ithal edeceğiz, hastalık buğdaya yapılan sübvanse gübreye yapılmıyor? Üreticiler bu konuda neden desteklenmiyor? Tecim anlamında dar dışına gönderilen ürünlerden ne kadarı dahi geriye geldi? Bunları üstelik açıklarsanız mutlu oluruz.”

Share: