Çıkışlı oldukları lisede muallimlik yapıyorlar

Çankırı Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesinde görev fail 30 öğretmenden 9’u, mezun oldukları okulda mektepli yetiştiriyor.

Kurulduğu 1994 yılından bu yana bir nice öğrencinin mezun olduğu, bu yıl de 149 öğrencinin eğitim bilimi gördüğü Selahattin İnal Iyicene Sanatlar Lisesinde 30 öğretmen fariza yapıyor.

Özlem Ayhan Çalık, Fatih Harmanda, Orhan Sert Irade, Kezban İsa, Melike Kara, Ahmet Ünver, Zekeriya Harmanda, Fatma Ahu ve Nursel Acar Akbunar de bir zamanlar öğrencisi oldukları okula yıllar bilahare öğretmen yerine döndü.

Öğretmenler, zamanında kendilerini yetiştiren eğitimcilerle demincek bakir öğrencileri geleceğe hazırlıyor.

Okul müdürü Mehtap Meydaneri, AA muhabirine, Türkiye’nin it canlı çok yerinde Selahattin İnal Güzelce Sanatlar Lisesinden çıkışlı çalgı aleti ve suret öğretmeni bulunduğunu söyledi.

Eski öğrencileriyle meslektaş olmaktan mutluluk duyduklarına bel eden Meydaneri, “9 öğretmenimiz okulumuzun mezunu. Bu, haddinden fazla kurum verici. Öğretmenliğin yeryüzü pir tarafı bu manevi taraf. Yıllar önce yüreklerine dokunduğunuz, tıpkısı şeyler öğrettiğiniz çocuklar zaman büyüyüp sizinle çalışıyor. Bunun değeri hangi maddiyatla ne apayrı tıpkı şeyle ölçülebilecek tıpkı özdek. Bizler onların yüreklerine dokunduk, onlar bile demincek burada okuyan öğrencilerimizin yüreklerine dokunuyor.” dedi.

“Öğretmenlerimle burada çalışıyor girmek haddinden fazla evire çevire ayrımsız duygu”

Resim öğretmeni Özlem Ayhan Çalık dahi 2011 yılında mezun olduğu liseye 2020 yılında hoca adına döndüğünü anlattı.

İlk görev yerinin Kastamonu olduğunu, 3 yıl önceki dahi Selahattin İnal Sunturlu Sanatlar Lisesine atandığını belirten Çalgın, “Öğretmenlerimle burada çalışıyor girmek haddinden fazla iyice aynı his. Öğrencileri yerine burada onlarla muallimlik açmak çok sevinçli. Öğrencilerime, özlük öğrenciliğimden yola çıkarak öğün gösteriyorum.” diyerek konuştu.

Öğretmenleriyle eski günlerden konuştuklarını dile getiren Kötürüm, mezun oldukları okulda öğretmenlik yaparak öğrencilerine kat sayı olduklarını vurguladı.

Fotoğraf öğretmeni Fatih Harmanda birlikte 2001 yılında çıkışlı olduğu Selahattin İnal Domuzuna Sanatlar Lisesi’nde 2016’da göreve başladığını söyledi.

Mezun olduğu okulda kendi öğrencilerine ibret vermekten mutluluk duyduğunun altını çizen Harmanda, “Okulda benim öğretmenim adına görev eden bir nice adam var. Bu kişilerle benzeri ortamda çıkmak, benzeri sıfata karışma tevessül etmek, tıpkısı öğretmenler odasını tesahup etmek katlanılamaz öz saygı donör aynı özdek. Ego birlikte yetiştirmiş olduğum öğrencilerle aynı hazzı seyretmek isterim.” ifadesini kullandı.

“Herkese çarkıfelek olabilecek benzeri öz değil”

Selahattin İnal Sunturlu Sanatlar Lisesinden 2007’de mezun olan ve benzeri okulda çalgı öğretmenliği fail Melike Kişmiri ise eğitim bilimi aldığı öğretmenlerle çalışmak, onlarla meslektaş kendisine görev yapmanın namına ayrı hava ve bahtiyarlık verdiğini dile getirerek, “Edebiyat öğretmenim, çalgı aleti hocamız var. Demin benzeri hoca adına onlarla koordinasyonlu gitmek, kuma projelerde kayran kabul etmek haddinden fazla büyük bahtiyarlık. Bu tarifi olabilecek, herkese yazgı olabilecek bir madde değil.” dedi.

Müzik öğretmenleri Kezban İsa ve Orhan Katı Kaime de öğretmeleriyle ayrımsız yerde fariza yazmak, çıkışlı oldukları okulda bakir öğrenciler yetiştirmekten duydukları mutluluğu dile getirdi.

Share: