“Çıpa Print” vuruldu! Erol Evcil’e 30 sene 9 ay mahpushane talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yoluyla düzenlenen soruşturma kapsamında 3 ayrı cürüm örgütüne yönelik 29 ilde düzenlenen ‘Çipo Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, aralarında Erol Eşrefoğlu (Domestik), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29 hayat tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz üzerine henüz sonraları azade bırakıldı. Müddeiumumilik, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin meydan aldığı Erol Eşrefoğlu (Domestik) grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 dirilik karşı savca düzenledi. İddianamede, örgütün kurucusunun Erol Eşrefoğlu (Yerli) olduğu ve becerikli konumundaki başka şüpheliler Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Çipo ile sıhriyet bağları olduğu belirtildi.

“HİLELİ HAREKETLERLE KAMUYU ZARARA UĞRATTILAR”

Teşkilat yöneticileri ve üyelerinin nasip sahibi olduğu şirketler vasıtası ile kazançlı yerine çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ilişik firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makineleri, dil materyal ve sahaları kiraladıkları aktarıldı. Örgütün bu şirketler adına zindelik gösterdiği, piyasadan kütük demir kabul etmek vasıtasıyla bu şirketlerden üretilen değme makule demiri piyasaya yer ettikleri aktarıldı. İddianamede, “Şirketlere kütük demir alınırken ve şirketlerin ürettiği demirler as yapılırken kullanılan şeriklik üzerine tahakkuk eden KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ilgili idarelere ödenmemektedir. Teşekkül, bu hileli hareketler sebebiyle kamuyu iki canlı miktarda zarara uğratmaktadır. Yanlışlık örgütü faaliyeti içerisinde cereyan eden şüpheliler bakımından ise hileli hareketler neticesinde ortaklık malvarlıklarının tutuk kısmı azaldığı üzere hamile miktarda haksız vergi elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, örgütün bu yöntemle çipo çelik sektöründe neşelilik gösteren 9 şirketi ele geçirdiği aktarıldı. İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Yerli) ve teşkilat yöneticilerinin icra ettiği bu faaliyetlerle kamuyu iri zarara uğratmakla kalmayıp, devlet ekonomisi amacıyla lokomotif olan bire bir sektörü iri oranda zarara uğrattıkları aktarıldı. Örgütün tahakkuk fail vergileri kişi bünyelerine alarak piyasada nahak yere rakiplik oluşturdukları ve kendilerine rate maliyetli finans kaynağı oluşturarak piyasada diri kuzuluk geldikleri belirtildi. Örgütün bu işler kapsamında 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 teklik amme zararına sebep oldukları da anlatım edildi.

ÖRGÜT YÖNETİCİLERİNE 30 YIL 9 AY HAPİS TALEBİ

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Domestik), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Çipo’in ‘suç harıldamak amacıyla teşekkül kurmak’, ‘kamu çekicilik ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 dar Amme Alacakların Öğrenim Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine aykırılık etmek’ suçlarından 30’ar yıl 9’ar taban kadar, özge şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Fettah Fazilet, Gülderen Evcil Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Evcil Şengül, Tutkun Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Domestik’in 2 yıldan başlayarak mütebeddil yıllardan hapisle cezalandırılmaları temenni edildi. 15 gönül üzerine ise ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi.

Öte yandan Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak grubuna ilgilendiren soruşturmaların ise bitmeme ettiği öğrenildi.

Share: