“Çipo Pres” iddianamesi yetkisizlik kararıyla İskenderun’a gönderildi

Çıpa polat sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik “Çıpa Print” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) de aralarında bulunduğu 17 sanıklı iddianame “salahiyetsizlik” dolayısıyla İskenderun Okkalı Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Alınan bilgiye bakarak Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca 16 Ağustos’ta tamamlanan iddianame, Ankara 21. Bati Ukubet Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi akseptans eden duruşma, iddia edilen suçların gerçekleştiği düzlük ile sanıkların tıpkı çoğunun ikametgahının İskenderun olması zımnında “yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı buradaki tehlikeli ceza mahkemesine gönderdi.

Mahkemenin dosyayı kabul etmesi halinde yargılama İskenderun’üstelik yapılacak, itiraz etmesi durumunda ise yargılamanın ne mahkemede yapılacağına Yargıtay değişmeyen verecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, demir çelik sektöründe neşelilik gösteren ve hesaplı yetersiz boğaza sakıt fabrikaları, yeniden amal kuzuluk getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, müşareket yönetimlerini de akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Domestik ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu hisse senedi yerlerini paravan yönetimler yoluyla dümen ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar tarafından piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk fail Mülhak Derece Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri yer aldı.

Sanıkların antrparantez bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine alın, ERE Çipo Polat Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çıpa Polat Transport Uran ve Ticaret A.Ş. firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demirel’in, “cürüm örgütü yapmak”fecir 4’er yıldan 8’er yıla, “müteselsil şekilde kamu kurumlarına müteveccih ayyarlık”tan 5’er yıldan 17 sene 6’şar ayak tabanı ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline alıkoymak” suçundan ise 8’er aydan 5 yıl 3’er taban kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 sene 9’ar taban kadar hapsi maksut bu sanıkların antrparantez suçtan elde edilen gelirin iki kaskatı büyüklüğünde adli servet cezasına çarptırılmaları istek edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “cürüm örgütüne örgen kalkışmak”, “amme kurumlarına müteveccih ayyarlık” ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline tutmak” suçlarından 7 sene 8 aydan 26 yıl 9’ar aya, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Mecbur Fırat Ekşioğulları’nın bile “suç örgütüne organ girmek”fecir 2’şer yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla alay malay örgüte yardım” suçundan sanıklar Derviş Şengül, Ayten Evcil, Nişancı Nuri Şengül, Gülderen Domestik Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerli Şengül ve Salih Yerel’in bile 2’şer yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması arzu edildi.

Share: