Çobanlar gururlu yelekle zooloji da reflektörlü küpeyle elan yalınç görülebilecek

Denizli İl Uyanık Komutanlığı, hava karardıktan sonradan yollarda güruh hayvanlarına darp olaylarının önüne terk etmek için “Reflektörlü Hırızma Projesi”ni hayata geçirdi.

Trafik Bölüm Müdürlüğünün geliştirdiği proje kapsamında önce uygulama, Pamukkale ilçesine mecbur Develi Mahallesi’nde çoban Gaybubet Kirt ile sürüsündeki küçükbaş hayvanlarda sınav edildi.

Hayvanların iki kulağına reflektörlü hırızma takılan uygulamada Kesat Kirt dahi gelgelli yelek giydi. Sakil aynı ortamda yola sâdır sürünün, sürücüler aracılığıyla elan çabuk ayırt edildiği belirlendi.

İl Jandarma Komutanlığı, projeyi Ekincilik ve Orman Bakanlığına sunulmak üzere Jandarma Genel Komutanlığına gönderdi.

Projeyle siktirici ve kocabaş hayvanlara takılan küpelerin reflektörlü adına üretilmesi, bu konudaki farkındalığın geliştirilmesi hedefleniyor.

Çoban Gaybubet Kirt, gazetecilere, sürüyü gütmenin hele hava karardıktan bilahare zorlaştığını, hele yolda gezmek ya üstelik karşıya bırakmak zorunda olduklarında öfke yaşadıklarını anlattı.

Reflektörler sayesinde sürücülerin daha çok kendilerini daha rahat ayırt edebileceğini dile getiren Kirt, “Çokça yararlı bir proje. Biz akşamları sürümüzü genelde asfalt üzerinden götürüyoruz. Takılan bu küpeler ışığın çarpmasıyla parlıyor. Yelekleri geceleri asfalta çıkacağımız antlaşma kullanacağız.” dedi.

Otomobil sürücüsü Ömer Ay ise hayvanların kulaklarındaki reflektörlerin yansıttığı kandil yardımıyla sürüyü henüz er ayırt yazar yavaşladığını, uygulamanın hele kırsal bölgelerde trafik güvenliğini artıracağını kaydetti.

Share: