Coğrafi işaretli Anzer Balı raflardaki yerini aldı

Coğrafi işaretli Anzer Balı raflardaki yerini aldı

RİZE – Rize’nin dünyaca ünlü coğrafi işaretli Anzer Balı nitelik kontrollerinden geçmesinin ardından 2 bin TL’lik fiyatı ile koca için raflardaki yerini aldı.

2 bin 300 rakımdaki Anzer Yaylası’ndan hasat edilen Anzer Balları’ndan alınan numunelerin Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince nitelik kontrolleri geçmek üzere Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilmesinin ardından kontrolden geçen ballar dolum yapılarak ıstampa ve coğrafi meni bandrolü birlikte yapıştırılarak ambalajlandı. Satışa amade ayla getirilen ballar arıcılara tasdik edildi. Arıcılar Anzer Balını harcamak için 2 Bin TL’den raflara dizdi.

Anzer Balının coğrafi işaret almasıyla birlikte çocuk çıktı talebin arttığını rapor fail Selehattin Bahir, “Tahminî 20 yıldır arıcılık yapıyoruz. Resmi namına coğrafi işaretli Anzer balı üreticisiyiz. Bu yıl genel adına hava şartları haddinden fazla bereketli ve çokça güzeldi. Tahminî 10 dönüş gelgel kırıcı oldu. Havalar keder olmasaydı Anzer Balı rekoltesi daha çok olacaktı. Genel fiktif ile sezondan memnunuz. Anzer balımızın resmi fiyatı 1 kilogramı 2 bin lira, kusurlu kilosu bin teklik, 250 gramı üstelik 500 liradır. Coğrafi bel aldıktan sonraları taklitçilerden çıktı kurtulduk. Coğrafi işaretin taklidi olmuyor. Coğrafi bel aldıktan bilahare tüketiciler Coğrafi işaretli Anzer balı dilek etmeye başladılar. Satışlar gelişigüzel geçen gün elan da artıyor. Anzer Balına Ev dışından özelliklede Fellah ülkelerinden aşkın iştiyak oluyor. Bundan ekolojik ortam bile Anzer balı satışında benzeri sorun olmuyor. Seçme sene balımız erkenden bitiyor, bal için çıktı dolay sipariş alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Balımızı coğrafi bel tescili ile tehlikesiz ve emniyetli benzeri şekilde tüketicilere sunmaktayız”

Anzer Balının coğrafi belen ile bu arada mühürlenmesiyle tüketiciler üzere balın daha inanılır olduğunu tamlayan Bahir, “Anzer balı üretim aşaması genelde 1 Haziran ile 20 Haziran arasında arıcılar Anzer’e çıkarak arılarını götürür. 1 Ağustos ile 10 Ağustos arasında bal hasadı yapılır. Ballar kazanlarda sağılır, süzüldükten sonra arıcılar birliğinin dolum tesisine götürülür. Ekincilik İl Müdürlüğü görevlilerince dekoratif alınır. Henüz sonrada Hacettepe Üniversitesi’ne tahliller gönderilir. Anzer balının tahlilleri geldikten sonra ikinci bir analiz için Arıcılar Birliği eliyle şeker, glikoz, sakkaroz değerleri tayin edilmek üzere tahlillere gönderilir. İkinci çözümleme yapıldıktan sonradan ballar mühürlenir. Mühürlendikten sonrada ambalajlanıp satışa sürülür. Ballarımız daha emniyetli, henüz nitelikli, polen değerleri elan efdal. Balımızı coğrafi belen tescili ile tehlikesiz ve emniyetli aynı şekilde tüketicilere sunmaktayız” şeklinde konuştu.

“Hele tüketicilerimizden coğrafi işaretli balları almalarını dilek ediyoruz”

Tüketicilerin özellikle coğrafi işaretli balları tercih etmeleri gerektiğini söyleyen Deniz, “Rize’bile Anzer balının tahminî 500 çeşidi vardır. Anzer’da ürün ağacı bitki yoktur. Ağız Ağıza saha çiçeklerinden oluşur. Anzer’bile kestane ağacı imkânsız. Kendine günahsız çiçeklerden oluşur. Bu nedenle tadı başka ballardan ayrıt edilir. Fakat Hacettepe Üniversitesi, selen fakültesi, biyoloji bölümü ayrıt etmektedir. Günümüz koşullarında iktisadi şartlardan çevre fiyatlar seçme sene güncelleniyor. Çünkü maliyetimiz artıyor. Bunun akaryakıtından tutun şekerinden tutun hepsinde fiyatlar arttıkça bizlerde mecburen fiyatları artırmaktayız. Ballarımızın hepsi kalitelidir. Zir Anzer balının farkıyla yukarı Anzer balının nitelik farkı vardır. Balların polen değerlerine bakarak meydan kayran değişken. Özellikle tüketicilerimizden coğrafi işaretli balları almalarını talep ediyoruz” dedi.

Share: