“Çök ığrıp tutun”u falsolu anladı, yaptığını öz dahi anlamlandıramadı

Çankırı’birlikte düzenlenen “çök numara tutun” tatbikatında aynı dinç, kafasının konusunda kaldırdığı sandalyenin altında korunmaya çalıştı. Çevresindekilerinin uyarısı ile durumu ayırt eden gencin masanın altına saklanmaya çalıştığı anlar kameraya yansıdı.

Türkiye geneli ve Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), 12 Son Teşrin 1999 Düzce Depremi’nin sene dönümü dolayısıyla saat 18.57’da “çök rejim tutun” tatbikatı Çankırı’birlikte da gerçekleştirildi. Benzeri aksata merkezinde düzenlenen tatbikatta yemek yiyen vatandaşlar senaryo gereği depremde sahn halaskâr benzeri yöntem olan “çök, uyum, tutun” hareketini yaptı. Vatandaşlar henüz sonraları AVM’den tahliye edildi. Tatbikatın peşi sıra ekipler, stantlarda vatandaşları bilgilendirdi. Antrparantez, manevra sırasında depremlerde hayatını kaybedenler amacıyla dua edildi.

Komutu falsolu anlayan gencin enteresan anları kameraya yansıdı

Tatbikat sırasında tıpkısı gencin yaptığı ilginç cereyan kameraya yansıdı. Talimatları kusurlu anlayan tüvana, oturduğu sandalyeyi havaya kaldırdı. Başının üzerindeki sandalye ile depremden korunmaya çalışan tendürüst, yanındakilerin uyarısı ile durumu fark etti. Henüz bilahare sandalyeyi bırakan canlı, masanın altına saklanmaya çalıştı. O anlar ise kameraya yansıdı.

“Kurumsal olarak bizim çalışmalarımız bitmeme ediyor, bireysel namına üstelik vatandaşlarımızın bize bindi olması lazım”

Yapılan tatbikatla ait bilgi veren Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Bu tatbikatın zaman yapılması ve saat 18.57’üstelik yapılmasının sebebi, Düzce Depremi’nin sene dönümünün bugün olması. Düzce Depremi ve özge depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, Allah bir henüz böyle tıpkısı hareket yaşatmasın diyorum. Bu sene zelzele tatbikat yılı, Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımızın kilolu bire bir gayreti var. Geçtiğimiz hafta Kur’an kurslarımız ve yurtlarımızda tatbikat yaptık. Zaman dahi AVM’deyiz. İnsanlarımızın bunaltıcı olduğu ayrımsız noktadayız. Burada tatbikatımızı gerçekleştirdik, yıl boyunca de devam edecek. Bizim afetlere hem bireysel hem dahi kurumsal adına amade olmalıyız. Kurumsal olarak bizim çalışmalarımız devam ediyor, bireysel adına üstelik vatandaşlarımızın bize bindi olması lazım” dedi. – ÇANKIRI

Share: