Çökme tehlikesi oluşan ağacın adına yenisi dikildi

Çökme tehlikesi oluşan ağacın yerine yenisi dikildi

SİNOP – Biyolojik ömrünü tamamladığı ve inkıraz tehlikesi oluştuğu gerekçesiyle eski hafta kaldırılan 27 almanak söğüt ağacının yerine şehremaneti ekiplerince yenisi dikildi.

Sinop’un Tersane mevkiinde bahir kenarında mevcut, yılların getirdiği hastalıklar ve yıpranmalar nedeniyle bir nice yol otama edilen 27 yaşındaki söğüt ağacı, önceki hafta Sinop Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince kaldırıldı. Sökülen ağacın hesabına ise bakir benzeri söğüt ağacı dikildi.

Dikim töreninde Sinop Şehremini Sulh Ayhan, “Biliyorsunuz etraflı süredir gündemimizi çalışır fail benzeri salkım söğüt ağacımız var burada. Hızlı Hızlı Sabahattin Mualla Kültür merkezimizin önünde. Ağacımız benzeri çor geçirdi. Ağacın tedavisiyle ilgilendiren otopark ve bahçeler müdürümüz tafsilatlı süreden beri uğraşıyordu. Fakat ağacımızı kurtaramadık. Ayırmak zorunda kaldık. Yıkılma tehlikesi geçiriyordu. Vatandaşlara uymazlık vermesin diye yıktı. Yanımızda hususi benzeri konuğumuz var. Kemal kardeşimiz 1995 senesinde bu alanda tersanede iştirakçi adına çalışıyormuş. Eline geçen benzeri salkım söğüt ağacını demin bulunduğumuz bölgeye dikiyor. Yani bundan 1, 2 aktarılma ilk kesmek zorunda kaldığımız, sıçmak zorunda kaldığımız ağacı çaltı arkadaşımız bu refik. Bu dikme Sinop için büyük tıpkı semboldü. İnsanların çokça sevdiği gölgesinde ahbapça ettikleri hususi tıpkısı ağaçtı. Biz istiyoruz kim o ağacı söktük, adına yenisini dikerken Kemal kardeşimizle beraber dikelim diyerek kendisi çağırma ettik.” Diyerek konuştu.

Kaldırılan ağacı 27 sene önce çaltı Kemal Tekerlek ise duygulandığını belirterek, “Buraya gine söğüt ağacı dikildiği amacıyla mutluyum. Ben burada 1995 yılında sefine tersanesinde çalışıyordum. Burada aynı pınar vardı. Çeşmenin birlikte söğüt dalından aynı art koparmıştım. Onu buraya diktim. Söğütte suyu sevdiği amacıyla gittikçe büyüdü. Askerden geldim baktım sıradan büyümüş. Bahtiyar oldum. Tedricen insanların yanı sıra oturmasını gördükçe elan da sevindim.” Dedi.

Sinop Belediyesi Otopark ve Bahçeler Müdürü Serdal Küçükdemir ise; “Ağırbaşlılık adına 2 senedir uğraşıyoruz. Onun öncesinde da gelişmemiş müdahalelerimiz, tedavilerimiz oldu amma serencam 2 senedir bizi sıradan benzeri zorladı. İçinde örümcekler, haşerat vardı. Köklerinde de tefessüh olayı vardı. Kökleri de zaten sirayet ettiği üzere tahsis etmek zorunda kaldık. Tenkis Etmek zorunda kaldık. 2 senelik mücadelemiz kesmekle sonuçlandı. Eskimemiş diktiğimiz ağacımızda bahar döneminde inşallah dallanarak gölgesinde habitat imkanı sağlayacak bizlere.” Dedi.

Share: