“Çöplükte hazne var” temasıyla yola çıkan kadınlar çarkıt çeyizlerden sağlık elde ediyor

Sivas’ta bozuk çeyizleri terzilik nakışla modernize eden kooperatif üyesi kadınlar aile ekonomisine yardım sağlıyor.

Sivas Kadınlar Kooperatifi (Siv-Koop) üyesi 18 karı, “Çöplükte hazne var” temasıyla 4 ay geçmiş Halk Terbiye Merkezi Müdürlüğünce açılan el işi kursuna başladı.

Kadınlar, hem evlerinden getirdikleri hem birlikte yakın çevrelerinden aldıkları, senelerce sandık ve hurçlarda saklanan çeyizleri çeşitli tasarımlarla modernize ederek yeni ürünlere dönüştürüyor.

Sipariş konusunda çalışan kadınlar, amigurumi, rölyef, eş ve damat bohçası özellikle kalkmak amacıyla modern tasarımlar uyarladıkları kül işleme ürünleri satarak sülale ekonomisine destek oluyor.

Kooperatif üyesi ve kurs eğitmeni Ikbal Kalmi, AA muhabirine, geçmişten geleceğe ayrımsız kez izleyerek eskiyi yeniye dönüştürdüklerini belirterek “Annelerimiz, halalarımız, teyzelerimiz hassaten babaannelerimizden küsurat aparey ürünlerini yeniden modernize ediyoruz. Yani kullanılmamış ürünleri gündeş ağıl dönüştürüp halkın kullanımına sunuyoruz.” dedi.

Kadınlar namına “Çöplükte hazne var” temasıyla yola çıktıklarını vurgulayan Kalmi, “Bu felsefeyle şimdiye kadar metruk ürünleri değerlendiriyoruz. Eski ürünleri alıp kesiyoruz, ütülüyoruz, eskimemiş tasarımlar yapıyoruz. Kenarlarını dahi yine sarıp değişik şekilde kimini yatak ve masa örtülerine kimisini birlikte mutfak takımları hatta elkızı ve damat bohçalarına dönüştürüyoruz. Yeniyi alıp dahi yeniden yapmanın aynı anlamı yok.” diyerek konuştu.

Kalmi, kadınların sosyalleşmesini da sağladıklarını dile getirerek, birbirlerinin psikoloğu olarak yekpare takı ve streslerini kursta attıklarına, bu durumun kendilerine tedavi üzere geldiğine dikkati çekti.

Hiçbir ürünün boşa gitmediğinin altını çizen Kalmi şunları söyledi:

“Maddesel durumu gani sıfır, elindeki çarkıt çeyizleri değerlendirip onu gündeş hale getirdikten sonraları satıp aile ekonomisine kazandırmak talip kadınlarımız ısmarlama üstüne çalışıyor. Amigurimi, rölyef, eş ve damat bohçaları, aklınıza hangi geliyorsa el işlerinin tamamını satabiliyoruz. Kâh kadınlarımız de dışarıdan yeni nişane almaktansa daha ucuza dünyalık olacağı üzere elindeki ürünü kendisi için değerlendiriyor. Bu şekilde çocuğuna, kendisine dahi yapsa aile ekonomisine katkı sağlıyor.”

Kalmi, şehadetname verilen kursiyerlerin bu sayede istedikleri ahit hareket yeri açabileceklerini aktardı.

“Bana tedavi oluyor, haddinden fazla ferah geliyor”

Kursiyerlerden ev kadını Yasemin Sarp ise evli ve iki yavru annesi olduğunu belirterek “Arz özellikle burada yâren edinip sosyalleşiyoruz. Bozuk el işlerini gündeş ağıl getiriyoruz. Bu yaptıklarımızı satarak dünyalık kazanabiliyoruz. Bana sağaltım oluyor, çokça mebzul geliyor.” ifadesini kullandı.

Kursta haddinden fazla mutlu olduğunu dile getiren Muhabbet Sarılar de “İki bala annesiyim, aynı zamanda babaanneyim. Buraya evdeki çeyizimdeki ürünleri değerlendirmeye geldim. Bunlarla evime domuzuna eşyalar ve örtüler yapıyorum.” dedi.

Share: