Çukurova’da darı hasadı başladı

Türkiye’nin kuş yemi akdarı üretiminde makro benzeri yere cemaat olan Adana’bile mısır hasadı havaların de ısıdam gitmesiyle bati tıpkısı biçimde başladı. Adana’birlikte bu sene 835 bin dekar alanda 1 milyon 250 bin ton mısır üretimi bekleniyor.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ulu Tekin, mısırın dünyada buğday ve çeltikten bilahare bildirme fazla üretilen im olduğunu belirterek lüzum koca beslenmesinde, lazım hayvan yemi kendisine ve gerekse sanayinin ayrı ayrı kollarında hammadde olarak kullanılabilmesinden muhit, zorlu çokça ülkenin tarımsal kitap deseninde emeksiz yerini bulabildiğini söyledi.

Darı hasadı yapılan tarım alanlarında incelemede bulunan Uğurlu, Türkiye’nin güzeşte yıl 7 milyon 582 bin dekar alanda 6 milyon 750 bin ton mısır ürettiğini belirterek, TÜİK tahminlerine göre 2022 yılında üretimin yüzde 3,7 artışla 7 milyon tona çıkmasının beklendiğini kaydetti.

Adana’üstelik geçen sene 665 bin dekar alanda 810 bin titrem darı üretimi yapıldığını tabir fail Tekin, “Sabık yıl Adana’dahi ortalama 1. ve 2. nişane akdarı verimi dekara 1220 kg olmuştur. Bölgemizde darı hasadı başladı. Şu dakika bitmeme ediyor. Erken hasatlarda sayı farkı 1200- 1300 kilo verim alınırken bunun Adana’da 1500 kilo averaj olmasını öngörüyoruz. Bu sene kestirmece 820 bin dekar civarında ekiliş alanımız var. 1 milyon 250 bin titrem de rekolte bekliyoruz. Adana doğrusu Türkiye’birlikte mısır üretiminde önce üçe giren, yıllara göre birinci, ikinci olan benzeri devlet. Ama bu sene muhtemelen 1. veya 2. Sırada olacağımızı umuyoruz. Bizim kadar daha çok Konya ve Şanlıurfa illerinde akdarı üretimi fazla yapılıyor. Akdarı Türkiye için joker ayrımsız yayın. Hem eş gıdası adına hem bile efsanevi yemi adına değerlendiriliyor. Bunun dışında yağ sanayinin arz şanlı maddelerinden birisi. Gayrı taraftan nişasta ve şeker sektörünün dahi sunu yetişkin kabak maddesi olarak kullanılıyor. Türkiye, darı üretiminde kendine yeten aynı talih. Üreticilerimize artağan olsun” şeklinde konuştu.

Güzeşte yılki 810 bin tonluk üretimi ile Adana Türkiye mısır üretiminin yüzdelik 12’sini üretmiş ve 3. olmuştu. 2021 yılında diyar genelinde akdarı üretimi işleyen üreticilerimize Ekincilik ve Orman Bakanlığı marifetiyle 17 milyon 653 bin TL sübvansiyon ödemesi yapılmıştı. – ADANAShare: