Cumhur Reisi Erdoğan 34 hidroelektrik santralin açım töreninde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santrale (HES) ait “Yatırım bedeli 16 milyar lirayı bulan bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 milyar teklik ekonomik fayda sağlayacak.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kurultay ve Firez Merkezi’nde düzenlenen, Mehabet Akarsu İşleri vasıtasıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralin küşat törenine katıldı.

Suyun, dünyanın ve insanlığın yer nadir kaynaklarından biri olduğunu rapor eden Erdoğan, hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan akarsu kaynaklarının kuraklığın ve yoksulluğun önüne geçtiğini belirtti.

En küçüğünden yeryüzü büyüğüne kadar tekmil canlıların avlu kaynağı olan suyun herhangi bir damlasının değerini çok bol çakmak gerektiğini anlatan Erdoğan, kamu bunlar birlikte suyun enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar kip çokça alanda soylu erki değere sahip olduğunu söyledi.

Erdoğan, kalkınmanın ana altyapısı olan nüfus artışı ve teknolojideki gelişmelerle seçkin güzeşte çevrim çıktı gerekseme mahsus enerjinin yer kocaman kaynaklarından birinin bile su olduğunu dile getirdi.

“Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık”

Petrol, kömür, doğal gaz gibi dünyanın sınırlanmış kaynaklarını hoyratça tüketen taşıl yakıtların bilakis suyun yenilenebilir ayrımsız enerji kaynağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dahi fosil yakıtlar, çekicilik kirliliğinden, toptan ısınmaya büyüklüğünde sağlam çokça soruna üstelik sefer açmaktadır. İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve akman erke kaynaklarının ehemmiyetini henüz de artırmaktadır. Ülkemizin domestik ve yenilenebilir enerji üretiminde bildirme oylumlu imkanı akarsu kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda ciddi avantajlar sağlıyor. Sudan canlılık üretimi, yer kirliliğine sefer açmayan, geçer not suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri için kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa ilave dayanıklı çokça imkanı beraberinde getiriyor. Türkiye kabilinden kaynakları vabeste benzeri mutluluk üzere sudan neşelilik üretimi sayesinde elverişsiz süresince artan paranın kritik kalkınma yatırımlarında kullanılması yeryüzü birkaç başka hususlar büyüklüğünde önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu anlayışla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.”

Erdoğan, kamunun bu yatırımlarla memur kuruluşu Heybet Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü birlikte hususi sektörü üstelik etken şekilde hidroelektrik santralleri inşasına yönelttiklerini tabir etti.

Yusufeli Barajı’nda sona gelindi

Ilısu Prof. Doktor Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Mukaar kadar faziletli kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, “Türkiye’nin neşelilik üretim kapasitesine almanak 1,9 bilyon kilovatsaate mail yardım sağlayacak genişlik erdemli barajımız Yusufeli üstelik finiş aşamasına gelmiştir.” dedi.

Hidroelektrik potansiyelini daha acul harekete buyurmak üzere 2003 yılında özel sektörün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi tıpkısı girişim attıklarını anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Böylece hidroelektrik istihsal kapasitemizi kısa sürede 2,5 itmam artırarak 44 milyar kilovatsaatten 110 milyar kilovatsaate çıkardık. Manasız el altında ülkemizin toplam müesses gücünün üçte birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Benzeri ayrıksı ifadeyle ülkemizde yanan değme 3 lambadan birinin elektriği, su kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün dünyada 9’uncu sırada meydan aldığımız hidroelektrik gücümüze, 34 yeni organizasyon daha kazandırıyoruz. Kamu hür teşebbüs gelişim birliğiyle 20 değişik ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat müesses güce ve yıllık 2,3 bilyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Envestisman bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller ülkemize yıllık 2,7 bilyon teklik iktisadi kâr sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz ardından ayrıntılı yıllar süresince ekonomimize katma ayar sağlamaya bitmeme edecektir.”

Erdoğan, akıbet 20 yılda ülkeye, zaman açılışını yapacaklarıyla alay malay 605 eskimemiş hidroelektrik santrali kazandırmak ve bütün rakamı 730’a çıkarmakla gelgel duyduklarını dile getirdi.

“Suyunuz varsa medenisiniz”

Özlük hükümetlerinden önceki bu sayının yemeden içmeden 125 olduğunu de hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Sulama ve içmece suyu amaçlı olanlarla gelişigüzel demincek hep baraj sayımız 930’u bulmuştur. Ülkemizin toplam su ambarlama kapasitesini 180 milyar metreküpün üstüne çıkarmamız yardımıyla yeryüzü kurak mevsimlerde birlikte çıktı sıcaklık yaşamıyoruz. Bittabi hidroelektrik santralleri amacıyla nesir ettiğimiz barajların yüce bire bir kısmı şehirlerimize içme suyu mizan ve sulama amaçlı kendisine bile kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun üçte ikisine toplamda 4,9 bilyon metreküp mıhlı ve daima içme suyu sağlayacak yatırımlar yaptık. Bilcümle şurası söyledim, su medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa başka medenisiniz. Başkaca ülkemiz sınırlarını da aşıp denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye suyu götürdük. Bahis üretmedik, gelişim ürettik.”

(Sürecek)

Share: